ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ciepłownictwo potrzebuje nowej strategii
24.01.2019r. 01:07

Forum Energii ostrzega, że w przyszłości polskiego węgla nie wystarczy dla ciepłownictwa. Trzeba ten sektor przemodelować, a do tego potrzebna jest strategia - piszą w czwartek "Puls Biznesu" i "Rzeczpospolita".

Dziennik cytują dyrektor w Forum Energii Andrzej Rubczyński, który zwraca uwagę, że w projekcie Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r., ogłoszonym pod koniec zeszłego roku, ciepłownictwo zostało potraktowane po macoszemu.

"Transformacja ciepłownictwa jest konieczna, bo bez niej krajowy popyt na węgiel i jego podaż się rozminą" - mówi cytowany w "PB" dyrektor w Forum Energii Andrzej Rubczyński, odpowiedzialny za tematy związane z ciepłownictwem. "Energetyka potrzebuje 30 mln ton węgla rocznie, ciepłownictwo 24 mln ton, a wydobycie węgla, według prognoz, spadnie w perspektywie 30 lat do ok. 20 mln ton rocznie. Dlatego warto się tym zająć" - podkreśla.

Jednocześnie dyrektor Rubczyński zwraca uwagę, że a razie Polska nie ma wyznaczonych żadnych konkretnych celów dotyczących tego, jak ma wyglądać produkcja ciepła w przyszłości, z czego chcemy to ciepło produkować i w jakim czasie te cele zrealizować. Według Forum Energii Polska, planując modernizację sektora ciepłownictwa, może skorzystać z doświadczeń Danii i Niemiec, które leżących w podobnej strefie klimatycznej i których systemy zaopatrzenia w ciepło były do niedawna silnie uzależnione od węgla.
-To, co szczególnie wyraźne w procesie zmian w Danii i Niemczech, to konsekwentna realizacja przyjętej krajowej polityki energetycznej i ciepłowniczej. W ten sposób nasi sąsiedzi unikają utraty czasu, spowolnienia inwestycji oraz nieefektywnego wydawania pieniędzy - dodaje Andrzej Rubczyński, dyrektor Forum Energii ds. strategii ciepłownictwa.

Zwraca one jednocześnie uwagę, że zaplanowane w programie "Czyste powietrze" na termomodernizację domów jednorodzinnych, 103 mld zł w ciągu dziesięciu lat, to tylko kropla w morzu potrzeb, a realne wydatki na ten cel do 2030 r. mogą być nawet czterokrotnie wyższe. Podkreśla on przy tym, że trzeba te działania wykorzystać uznać za szansę dla naszej gospodarki, bo termomodernizacja czy wymiana źródeł ciepła to miejsca pracy.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE