ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Najwyższe w tym sezonie stężenie zanieczyszczeń powietrza w woj. dolnośląskim
25.01.2019r. 15:00

W mijającym tygodniu we Wrocławiu i w innych miejscowościach Dolnego Śląska, także w uzdrowiskach, stwierdzono najwyższe w tym sezonie grzewczym stężenie zanieczyszczeń powietrza - podał Dolnośląski Alarm Smogowy. Normy przekroczono nawet o tysiąc procent.

"W środę późnym wieczorem stacja pomiarowa WIOŚ przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu odnotowała stężenia godzinowe pyłu zawieszonego PM2,5 sięgające 179 ug/m sześc., czyli ponad 700 proc. normy średniodobowej WHO, a stolica Dolnego Śląska zajęła niechlubne czwarte miejsce w zestawieniu światowych metropolii pod względem fatalnej jakości powietrza" - podano w komunikacie.

W Dusznikach-Zdroju sytuacja była jeszcze bardziej dramatyczna, bo stężenie godzinowe we wtorek 22 stycznia osiągnęło tam poziom 297 ug/m sześc. dla pyłów PM2,5, co stanowi 1200 proc. normy WHO.

W tym tygodniu na przystankach komunikacji miejskiej we Wrocławiu po raz pierwszy pojawiła się informacja o krytycznej jakości powietrza, dzięki nowemu Wrocławskiemu Indeksowi Powietrza, przyjętemu przez urząd miejski we współpracy z Dolnośląskim Alarmem Smogowym (DAS).

"Dzięki indeksowi mieszkańcy Wrocławia mogą lepiej się chronić. Takiej szansy nie mają natomiast mieszkańcy niektórych uzdrowisk i wybierający się tam turyści. To przerażający paradoks, że Duszniki się duszą, a my jeździmy się tam leczyć lub, co gorsza, wysyłamy tam dzieci, które należą przecież do grup najbardziej narażonych na zanieczyszczenia powietrza" - powiedziała cytowana w komunikacie Hanna Schudy z DAS.
Podkreśliła, że obecnie rozpoczynają się ferie na Dolnym Śląsku i wiele dzieci wyruszy na zimowiska właśnie do uzdrowisk.

DAS przypomniał, że od 1 lipca 2018 r. w 11 dolnośląskich uzdrowiskach obowiązuje specjalna uchwała antysmogowa. W siedmiu z nich: Cieplicach, Dusznikach, Kudowie, Lądku, Polanicy i w Szczawnie, podobnie jak we Wrocławiu, uchwała zakłada likwidację pieców oraz całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w 2028 r.

"Gminy objęte uchwałą jak na razie zdają się jednak ignorować nowe prawo. Na oficjalnych stronach uzdrowisk bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o uchwałach i jakości powietrza. Albo są one bardzo głęboko ukryte i zdawkowe, albo nie ma ich wcale" mówił cytowany w komunikacie Arkadiusz Wierzba z DAS.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE