ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: do 2030 r. udział wolumenu węgla w miksie energetycznym pozostanie na obecnym poziomie
25.01.2019r. 17:16

Do 2030 r. udział wolumenu węgla w krajowym miksie energetycznym pozostanie na obecnym poziomie - zapewnił w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas obrad trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników w Katowicach.

Jednym z tematów posiedzenia był przedstawiony w listopadzie ub. roku przez resort energii projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Górniczy związkowcy wyrażali obawy, że projekt może prowadzić do stopniowego wyeliminowania węgla z miksu energetycznego. Strona społeczna chciałaby spotkać się w tej sprawie z premierem oraz stosownymi ministrami.

"Zgodnie z zapowiedziami i zaproponowaną przez nas strategią, udział wolumenu węgla w miksie energetycznym do 2030 roku pozostanie na obecnym poziomie" - powiedział wiceminister Tobiszowski.

W połowie stycznia minął termin zgłaszania uwag do projektu Polityki Energetycznej Polski, w ramach konsultacji społecznych tego dokumentu. Zapisano w nim m.in. że w 2030 r. 60 proc. wytwarzanej w Polce energii nadal będzie pochodziło z węgla (obecnie jest to średnio niespełna 80 proc.), przy utrzymaniu rocznego zużycia tego surowca na obecnym poziomie. Do 2040 r. udział węgla w produkcji prądu ma zmniejszyć się poniżej 30 proc., jednak wolumen ilościowy może pozostać na zbliżonym do obecnego poziomie ze względu na prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię, które będzie pokryte przy wykorzystaniu innych źródeł.

"Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. jest obecnie na etapie konsultacji. Do Ministerstwa Energii spłynęło wiele uwag, które obecnie są analizowane" - poinformował wiceminister energii.

Podczas piątkowego posiedzenia strona społeczna zgłosiła postulat spotkania w Warszawie z przedstawicielami rządu oraz spółek energetycznych, w celu m.in. omówienia strategii energetycznej państwa i długofalowej roli węgla w miksie energetycznym. W ocenie związkowców, do spotkania powinno dojść w lutym; wiceminister Tobiszowski mówił o potencjalnym terminie "w okolicach marca".
Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, że postulat spotkania wynika z zaniepokojenia związkowców wypowiedziami polityków, które strona społeczna ocenia jako "niebezpieczne" dla sektora węglowego. "Nie chcemy przespać momentu, w którym można jeszcze wszystko wyprostować" - powiedział. Związkowcy oczekują m.in. jasnej deklaracji strony rządowej, czy węgiel pozostaje w Polsce surowcem strategicznym. Chcieliby, aby w spotkaniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Do związkowej propozycji dyskusji na ten temat w Warszawie pozytywnie odniósł się wiceminister Tobiszowski. "Propozycję strony społecznej oceniam jako dobrą i przekażę ją stosownym ministrom, aby spotkać się w szerszym gronie" - zadeklarował.

Jak podał resort energii, wśród głównych tematów piątkowego posiedzenia trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników były m.in. sytuacja w sektorze górnictwa węgla kamiennego w 2018 r., z uwzględnieniem wskaźników technicznych i ekonomicznych, a także kierunki Polityki Energetycznej Państwa. Dyskutowano również o sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i nowych inwestycjach.

Wiceminister Tobiszowski przypomniał, że fundusz stabilizacyjny JSW dysponuje obecnie kwotą ponad 1,8 mld zł i ma być zwiększony do 2 mld zł. "Środki te mogą być użyte jedynie na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej w dwóch przypadkach - zagrożenia utraty płynności finansowej spółki oraz wsparcia niezbędnych wydatków inwestycyjnych w JSW" - zaznaczył wiceminister. Dodał, że jeszcze w styczniu JSW ogłosi decyzje dotyczące przejmowanego Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) oraz realizacji inwestycji udostępniających złoże węgla Bzie-Dębina.

Zespół trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników to najstarsze tego typu gremium, powołane w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r., reaktywowane porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w roku ubiegłym. Zadaniem zespołu jest dialog oraz wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców. W pracach zespołu uczestniczą przedstawiciele strony rządowej w randze wiceministrów, pracodawcy (prezesi spółek węglowych i organizacji branżowych) oraz strona społeczna, reprezentowana przez szefów związków zawodowych działających w górnictwie.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Kwb 26.01.2019r. 13:22
6 tyś osób z grupy pak czeka na odkrywkę ościsłowo potem dęby szlacheckie mamy węgla na 40 lat niech rząd tego nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dert 26.01.2019r. 15:12
Który z tej ekipy mówi prwdę. Jedno jest pewne n co tydzień wypowiedz i inne słowa. Bałagan i chaos sięgają zenitu. pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważni energetycy 26.01.2019r. 18:34
Kto nie chodził na wagary z lekcji matematyki w podstawówce ten wie, że w tym co powiedział minister prosta... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Katolik 27.01.2019r. 17:44
Jako katolik popierający nauki papieża Franciszka i m.in. encyklikę "Laudato Si" jestem tym faktem... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 30-01-2019r. 06:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE