ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Holandia: sąd nakazał rządowi ograniczenie emisji CO2
28.01.2019r. 06:41

Rząd Holandii nie realizuje celów klimatycznych przyjętych przez ten kraj w odpowiednim tempie. Sąd w Hadze nakazał podjęcie szybkich i radykalnych działań - czytamy w BiznesAlert.pl.

Przy utrzymaniu obecnej polityki emisja CO2 w 2020 roku będzie o 21 proc. niższa niż w 1990 roku. Tymczasem wyrok sądu apelacyjnego w Hadze nakazuje rządowi holenderskiemu spadek emisji o 25 proc. Rząd musi podporządkować się temu nakazowi, ale jego realizacja będzie dużym obciążeniem dla władz Holandii, które borykają się z oporami przemysłu wobec stosowania programu ochrony klimatu.

W Holandii cele tego programu są następujące: do 2030 roku spadek emisji o połowę, a do 2050 roku - eliminacja emisji w ogóle. Dlatego sąd wymusza na władzach Holandii przyspieszenie redukcji emisji, aby te cele stały się możliwe go osiągnięcia. Sprowadza się to do żądania natychmiastowego zamknięcia co najmniej dwóch elektrowni węglowych ( z istniejących obecnie pięciu).

Sąd apelacyjny zatwierdził wyrok z 2015 roku, który zapadł w postępowaniu prowadzonym na wniosek pozarządowej organizacji ekologicznej Urgenda. Wniosek został wówczas poparty przez 886 obywateli holenderskich. Obecnie, po czterech latach, nakaz sądu apelacyjnego "jest ostrzeżeniem dla wszystkich rządów. Muszą ściśle przestrzegać programu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zwłaszcza CO2. Pod rygorem odpowiedzialności sądowej" - skomentował w komunikacie prasowym Marjan Minnesma, szef organizacji Urgenda.
Holenderski działacz ekologiczny Joos Ockels ma nadzieję, że inne państwa wyciągną właściwe wnioski z nakazu sądu w Hadze.

Zamknięcie dwóch elektrowni węglowych wg obliczeń Holenderskiej Izby Gospodarczej zmniejszy o ok. 1/4 bilans elektrycznej energii dostarczanej na rynek holenderski. Będzie to m.in. wymagać poważnego ograniczenia przemysłu rafineryjnego w Holandii.
Reuters/DPA , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Jurekk 28.01.2019r. 07:49
Taka sytuacja jaką mamy teraz z niską emisją, w większości dużych miast jest wielką porażką Narodowego Funduszu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Praw 28.01.2019r. 08:12
Sądy powoli zastępują sejmy, senaty, rządy, prezydentów itd. Jak widać nie tylko w Polsce. I co ciekawsze coraz... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 28-01-2019r. 21:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE