ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiński minister: nie należy winić ekologii za spowolnienie wzrostu
28.01.2019r. 15:17

W niektórych regionach Chin osłabł impet walki z zanieczyszczeniem środowiska, a lokalni urzędnicy błędnie obwiniają kampanię ekologiczną za spowolnienie gospodarcze - ocenił minister środowiska ChRL Li Ganjie w wypowiedzi opublikowanej w poniedziałek.

Minister powiedział podległym mu urzędnikom, że niektóre biedniejsze regiony kraju mają trudności z przekształceniem swojej gospodarki, ale przedstawiciele władz lokalnych nie powinni ulegać opinii, że walka z zanieczyszczeniem przyczynia się do spowolnienia wzrostu gospodarczego.

"W czasie, gdy wysiłki naszego kraju na rzecz ochrony środowiska bezustannie się nasilają, niektóre głosy w społeczeństwie wyolbrzymiają wpływ ochrony środowiska na rozwój gospodarczy. Musimy zachować trzeźwość umysłu i stanowczo się temu sprzeciwiać" - powiedział Li, cytowany przez chińskie media.

PKB Chin wzrosło w 2018 roku o 6,6 proc., co jest najgorszym wynikiem od 1990 roku. Według agencji Reutera wypowiedź Li odzwierciedla obawy wysokiej rangi chińskich urzędników, że większe spowolnienie mogłoby przeszkodzić rządowym planom przemian gospodarczych.

"Świadomość wagi ochrony środowiska osłabła w niektórych regionach, a impet (w walce z zanieczyszczeniem) osłabł, podczas gdy spowolnienie gospodarcze w uproszczeniu wiązane jest z niejasno pojmowaną koncepcją o nadmiernym nadzorze ekologicznym" - powiedział Li.
Ocenił przy tym, że rozwój gospodarczy i ochrona środowiska są ze sobą ściśle związane. "Rozwój bez ochrony środowiska byłby jak osuszanie stawu, by złowić rybę, a ochrona środowiska bez rozwoju - jak wspinanie się na drzewo, by złapać rybę" - wskazał minister, cytując chińskie przysłowia.

Li podkreślił, że Chiny osiągają wytyczone cele ekologiczne szybciej, niż zaplanowano. Przytoczył osiągnięcia w kampanii wymiany ogrzewania mieszkań z węglowego na gazowe oraz akcji zmniejszania importu zagranicznych odpadów wtórnych, który spadł w 2018 roku o 46,5 proc.

"Jest jeszcze wiele rzeczy, które powinniśmy zrobić, które możemy zrobić, i które łatwo będzie zrobić, a zrobienie ich z jednej strony przyniesie poprawę środowiska, a z drugiej - wesprze rozwój gospodarczy" - zaznaczył chiński minister.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE