ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy nie zgodziły się na rewizję dyrektywy gazowej Unii Europejskiej
29.01.2019r. 06:26

Dziennik "Wiedomosti" podaje, ze Niemcy nie zgodziły się na rewizję dyrektywy gazowej Unii Europejskiej w kształcie proponowanym przez Komisję Europejską, który mógłby pozwolić na podporządkowanie prawu Nord Stream 2 - czytamy w BiznesAlert.pl.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przekazały komentarze pisemne do poprawek dyrektywy 2009/73/EC, które widziały Wiedomosti. Według dziennika najwięcej zastrzeżeń miały Niemcy i Holandia. Berlin nie sprzeciwia się rewizji, ale nie zgadza się na poprawki proponowane przez Komisję Europejską, która chciała, aby projekty gazociągów z krajów trzecich były zatwierdzane przez nią.

Nowe regulacje dotyczyłyby prawdopodobnie gazociągu Nord Stream 2, który powstaje na Morzu Bałtyckim. To projekt połączenia Rosji z Niemcami krytykowany we wspomnianej Rumunii, Polsce i rosnącej ilości krajów unijnych.

- Odrzucamy poprawki proponowane przez Komisję Europejską przedstawione w trzeciej rewizji, które - jeżeli zostaną wprowadzone w życie - będą zmierzać do regulacji tylko jednego projektu infrastrukturalnego, a inny dadzą możliwość wyłączenia - przekonują Niemcy w dokumencie widzianym przez Wiedomosti.
Mimo to obecna prezydencja rumuńska ma nadzieję, że prace nad rewizją dyrektywy gazowej zakończą się przed ukończeniem spornego projektu gazociągu z Rosji. Projekt musi jednak przejść przez konsultacje między państwami członkowskimi i instytucjami unijnymi.

Objęcie Nord Stream 2 regulacjami zrewidowanej dyrektywy gazowej oznaczałoby konieczność dostosowania projektu do nowych przepisów. Mogłoby się to wiązać z opóźnieniem, a w razie odrzucenia układu w tej sprawie przez Federację Rosyjską, nawet z zablokowaniem projektu. Tymczasem regulacje europejskie zmusiłyby Gazprom do stworzenia niezależnego operatora, który samodzielnie wyznaczałby taryfy, a także dopuszczeniu konkurencji do przepustowości gazociągu - czytamy w BiznesAlert.pl.
Wiedomosti , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE