ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bogdanka zakłada, że dynamika wzrostu kosztów w '19 będzie niższa niż wzrost cen węgla
04.02.2019r. 11:22

Bogdanka optymistycznie ocenia perspektywy na 2019 rok, choć zauważa, że wyzwaniem będzie presja kosztowa. Spółka zakłada, że dynamika wzrostu kosztów będzie jednak niższa niż wzrost cen węgla, który ma wynieść kilkanaście procent rdr - poinformowali PAP Biznes członkowie zarządu Bogdanki.

"Optymistycznie oceniamy perspektywy na 2019 rok. Oczekujemy w tym roku dobrych wyników, lepszych rok do roku. Tak jak zapowiadaliśmy i jak to wynika z podpisanych umów, o których informowaliśmy rynek, ceny węgla Bogdanki w 2019 roku wzrosną kilkanaście procent, jednocześnie wzrośnie produkcja i sprzedaż" - powiedział PAP Biznes prezes Artur Wasil.

Ocenił, że presja kosztowa jest "zauważalna".

"Przewidujemy, że koszty wzrosną, bo są czynniki niezależne od nas: wzrost cen stali, czy materiałów. Będziemy jednak robić wszystko, by ten wzrost kosztów był jak najmniejszy" - powiedział Artur Wasilewski, wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych.

"Zakładamy, że dynamika wzrostu kosztów będzie niższa niż wzrost cen węgla" - dodał.

Bogdanka planuje ograniczyć wpływ wzrostów kosztów na wyniki spółki.

"W przypadku stali, która odpowiada za gros kosztów związanych z drążeniem chodników, zamierzamy opracować nową instrukcję doboru obudowy, by zmniejszyć jej zużycie. Jesteśmy również na etapie finalizowania prac związanych z audytem energetycznym i instalacją systemów predykcyjnych dla zużycia energii w maszynach" - powiedział prezes Wasil.

Wskazał, że jest duża presja na wzrost kosztów pracy po stronie usługodawców, na co spółka nie ma dużego wpływu.

Zarząd Bogdanki podpisał już porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie wynagrodzeń w tym roku. Zakłada ono osiągnięcie średniego wynagrodzenia na poziomie 2018 roku.

"Jednocześnie zaproponowaliśmy załodze kilka rozwiązań pozapłacowych. Przykładem może być sfinansowanie pracownikom pakietów medycznych czy uruchomienie programów emerytalnych. Warto zwrócić uwagę, że na stronę kosztową wpłynie ustawa o PPK. Na tę chwilę nie przewidujemy zmiany systemu wynagrodzeń, idziemy raczej w kierunku jego uproszczenia" - powiedział prezes.
Spółka nie wyklucza aktualizacji strategii rozwoju, która uwzględniłaby m.in. zmiany w otoczeniu cenowym.

"Rozważamy zaktualizowanie strategii rozwoju, trwają analizy. Rozważamy jej weryfikację m.in. pod kątem kosztów, ale i możliwego do realizacji poziomu produkcji. Przyjęta w 2017 r. strategia zakładała inny poziom cen usług czy materiałów. Decyzję w sprawie ewentualnej aktualizacji strategii chcemy podjąć w najbliższych miesiącach" - powiedział prezes Artur Wasil.

W okresie I - III kwartał 2018 roku koszt własny produkcji sprzedanej w Bogdance wzrósł o 14 proc. rdr. Całkowite koszty rodzajowe wzrosły o 16,1 proc. rdr.

Koszty usług obcych wzrosły w tym okresie o 19,6 proc. rdr, koszty zużycia materiałów i energii o 17,1 proc. rdr, a koszty świadczeń na rzecz pracowników były wyższe o 9 proc. rdr.

Ogólny wzrost kosztów związany z sytuacją rynkową był - jak podawała Bogdanka - jednym z powodów słabszych wyników spółki rdr w 2018 roku.

Szacunkowy skonsolidowany zysk netto Bogdanki w 2018 roku wyniósł 50,8 mln zł, a EBITDA 465,3 mln zł. Szacunkowy zysk operacyjny wyniósł w tym okresie 58,3 mln zł, a przychody 1.756,7 mln zł.

Z szacunków PAP Biznes wynika, że w samym czwartym kwartale strata netto grupy wyniosła 25,2 mln zł, zysk EBITDA 65,9 mln zł, a przychody 421,1 mln zł.

Bogdanka tłumaczyła, że na wyniki 2018 roku wpływ miały też niższe od planowanych wolumeny produkcji i sprzedaży węgla handlowego w IV kwartale, niższy uzysk oraz wykonanie rekordowej ilości robót przygotowawczych.

Ponadto, na wartość EBIT i zysku netto wpływ miał wzrost amortyzacji wynikający z odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych, ujętego w sprawozdaniu na koniec grudnia 2017 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE