ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bogdanka chce poprawić uzysk węgla
04.02.2019r. 11:39

Bogdanka chce w tym roku poprawić uzysk węgla. Ocenia, że satysfakcjonujący byłby jego wzrost do ok. 65-66 proc. z 60,5 proc. w ubiegłym roku. Produkcja węgla w styczniu została zrealizowana zgodnie z planem - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele zarządu spółki.

"W styczniu zrealizowaliśmy plan produkcji zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym" - powiedział PAP Biznes prezes Artur Wasil. "Założenia dotyczące ok. 9,4 mln ton produkcji i sprzedaży w 2019 r. są aktualne" - dodał.

W 2018 roku produkcja węgla handlowego w Bogdance wyniosła 9,01 mln ton, a sprzedaż 8,94 mln ton. Spółka zapowiadała wcześniej, że wolumeny produkcji i sprzedaży będą nie niższe niż 9 mln ton. Osiągnięte wolumeny w czwartym kwartale rozczarowały rynek.

Prezes tłumaczy, że słabsze wyniki produkcyjne w ostatnim kwartale 2018 r. to efekt napotkanych przez spółkę trudności na jednej ze ścian wydobywczych.

"Mieliśmy trudny początek grudnia, gdyż na jednej z wiodących ścian, ścianie kombajnowej z dobrą miąższością w okolicy 2,5 metra, przez tydzień zmagaliśmy się z opadem stropu. Ściana nie uzyskała zakładanych postępów. Ten tydzień postoju ściany był głównym powodem słabszego czwartego kwartału pod względem produkcji" - powiedział Wasil. "Jednocześnie nie sprzedaliśmy całości wyprodukowanego w czwartym kwartale węgla" - dodał.

Jednym z priorytetów zarządu Bogdanka w tym roku jest poprawa uzysku węgla. W 2018 roku uzysk spadł do 60,5 proc. z 64,7 proc. w 2017 r. Produkcja brutto węgla była wyższa o 1 mln ton przy zbliżonej rdr produkcji węgla handlowego.

"Produkcja brutto była w 2018 roku wyższa o 1 mln ton. Spadł jednak uzysk, co związane było z rekordowym poziomem prac przygotowawczych, mniej korzystnym układem ścian wydobywczych oraz problemami z jakością eksploatowanych pokładów. W tym roku chcemy skoncentrować się na zwiększeniu uzysku, zmieniliśmy udział ścian strugowych i kombajnowych na korzyść kombajnowych" - powiedział prezes Wasil. "Technologia strugowa jest bardziej wydajna, ale i bardziej wymagająca, jeśli chodzi o warunki geologiczne. Nie jesteśmy w stanie jej wszędzie zastosować, dlatego idziemy w kierunku bardziej przewidywalnej i stabilnej techniki kombajnowej" - dodał.

Pytany, jaki uzysk spółka chciałaby w tym roku osiągnąć, odpowiedział: "Punktem odniesienia dla uzysku jest dla nas poziom 70 proc. notowany w przeszłości, ale wtedy eksploatowane były grube pokłady. Nie ma gwarancji, że taki poziom osiągniemy, mając miks pokładów cienkich i grubych. Przy obecnym miksie ścian satysfakcjonujący byłby uzysk na poziomie ok. 65-66 proc.".

Powtórzył, że to dzięki poprawie uzysku możliwy będzie wzrost produkcji węgla handlowego Bogdanki w najbliższych latach.

"Wydobycie węgla brutto w perspektywie najbliższych lat, zgodnie z realizowaną strategią, nie będzie znacząco wyższe, bo nasze dwa szyby wydobywcze - Bogdanka i Stefanów - mają określone moce. Na jeden szyb fedrują dwie ściany" - powiedział Wasil.

Bogdanka może w tym roku wydać nieco więcej na inwestycje.
"W tym roku nakłady inwestycyjne mogą być nieco wyższe od planu na 2018 rok z uwagi na wzrost cen materiałów czy usług" - powiedział wiceprezes Artur Wasilewski.

Na 2018 rok spółka planowała nakłady inwestycyjne grupy na ok. 500 mln zł.

"Plan inwestycyjny na 2018 rok nie został w pełni wykonany, gdyż przesunęła nam się na ten rok część płatności" - powiedział wiceprezes.

W 2018 roku Bogdanka wykonała rekordową ilość robót przygotowawczych, czyli 37 km wobec 30,7 km w 2017 roku.

"W tym roku ilość chodników będzie porównywalna, gdyż rozpoczniemy marsz do złoża Ostrów. Będziemy wykonywać już pierwsze chodniki kapitalne w kierunku Ostrowa, by w drugiej połowie 2020 r. rozpocząć wydobycie w nowym polu. Opracowujemy obecnie założenia dotyczące Ostrowa, badamy różne scenariusze przyszłej eksploatacji złoża" - powiedział prezes Artur Wasil.

Potencjalnym obszarem przyszłej eksploatacji są złoża na obszarze K-6, K-7. Bogdanka nadal czeka na wydanie decyzji przez Ministerstwo Środowiska w sprawie koncesji wydobywczej na ten obszar. Liczy na jej uzyskanie w tym roku.

"W listopadzie 2018 roku NSA wydał wyrok, oddalający naszą skargę dotyczącą odmowy udzielenia nam koncesji w 2014 r. Wyrok sądu dotyczy pierwszego wniosku złożonego w 2013 r. w zupełnie innym stanie faktycznym i prawnym. Tymczasem w maju 2018 roku złożyliśmy nowy wniosek koncesyjny na obszar K-6, K-7, posiadamy zatwierdzoną dokumentację geologiczną oraz ważną decyzję środowiskową. Liczymy na uzyskanie tej koncesji w tym roku" - powiedział prezes Bogdanki.

"Obecnie obszar K-6, K-7 nie jest objęty żadną koncesją, ani na rozpoznanie, ani na wydobycie, a jedyną spółką, która złożyła kompletny wniosek o koncesję na wydobycie jest LW Bogdanka" - dodał.

Na złożu Lublin, którego częścią są złoża K6 i K7, kopalnię Jan Karski zamierza wybudować Prairie Mining. Kontrolę nad aktywami Prairie chce przejąć Jastrzębska Spółka Węglowa. Prezes JSW Daniel Ozon informował, że spółka jest zainteresowana współpracą z Bogdanką przy wspólnej inwestycji w kopalni Jan Karski. Prezes Bogdanki poinformował, że współpraca kapitałowa z JSW w sprawie tego projektu nie jest rozważana.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE