ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Postępują prace przy budowie drugiego bloku w elektrowni jądrowej Leningrad II
06.02.2019r. 15:12

Rosatom poinformował o ukończoniu betonowania wewnętrznej konstrukcji obudowy bezpieczeństwa reaktora w bloku nr 2 elektrowni jądrowej Leningrad II w Sosnowym Borze w północno-zachodniej Rosji.

Do budowy wewnętrznej konstrukcji budynku reaktora o grubości od 80 cm do 120 cm zużyto łącznie ponad 180 metrów sześciennych betonu.

Zakończenie betonowania wewnętrznych struktur obudowy bezpieczeństwa umożliwi ułożenie stalowej wykładziny i przeprowadzenie jej testów hydraulicznych. W 2019 r. planowane jest zakończenie budowy zewnętrznych konstrukcji budynku reaktora i utworzenie wokół niego podwójnej powłoki ochronnej.

Aleksiej Mochałow, zastępca szefa wydziału reaktorów elektrowni jądrowej Leningrad II zauważył, że ze względu na jego skład, wylany beton stanowi jedną z wielu warstw ochronnych reaktora. Beton zawiera domieszkę żelaza i żeliwne pręty zbrojeniowe.

"Stosujemy bardzo ciężki beton, który dobrze absorbuje promieniowanie, chroni personel elektrowni jądrowej i może być eksploatowany przez długi okres przy wysokich obciążeniach termiczno-radiacyjnych" - powiedział Pavel Ivanov, główny inżynier działu kontroli. Zauważył, że regularne testowanie próbek potwierdza wysoką jakość betonu podczas jego produkcji.

W elektrowni jądrowej Leningrad I znajdują się cztery reaktory RBMK-1000. Mają one zostać zastąpione przez cztery jednostki WWER-1200/V-491 budowane w elektrowni jądrowej Leningrad II. Są to reaktory wodne ciśnieniowe o mocy projektowej netto 1111 MWe zaliczane do najnowszej generacji III+. Blok Leningrad I-1 został wyłączony na stałe w 21 grudnia ubiegłego roku i przeznaczony do likwidacji.
Budowę pierwszego bloku w elektrowni jądrowej Leningrad II rozpoczęto w 2008 roku, a bloku nr 2 w kwietniu 2010 roku.

Reaktor w bloku Leningrad II-1 w dniu 6 lutego 2018 r. osiągnął stan pierwszej krytyczności (kontrolowaną łańcuchową reakcję rozszczepienia), 9 marca podłączono go do sieci energetycznej i 29 października ubiegłego roku rozpoczął działalność komercyjną. Został drugim reaktorem WWER-1200 oddanym do użytku w Rosji, po jednostce Nowoworoneż-6 uruchomionej w 2016 roku.

Rosatom przekazał informację, że wszystkie cztery generatory pary - każdy o długości 11 metrów i wadze 7 ton - zostały już umieszczone w budynku reaktora Leningrad II-2. Obecnie rozpoczyna się instalacja linii parowych dostarczających parę z generatorów do turbiny, która ma się zakończyć do końca pierwszego kwartału 2019 r.

Reaktor WWER-1200 (NPP-2006, AES-2006) jest nową wersją reaktora WWER-1000 oferowaną przez Rosatom zarówno na rynek krajowy jak i na eksport. Okres budowy wynosi 54 miesięcy, przewidywany czas eksploatacji - 60 lat, współczynnik obciążenia - 90 proc. Posiada on obudowę bezpieczeństwa i awaryjny system chłodzenia rdzenia oraz inne pasywne systemy bezpieczeństwa (w tym chwytacz stopionego rdzenia) i systemy sterowania francuskiej firmy Areva. Reaktory tego typu budowane są obecnie w Rosji w elektrowni jądrowej Leningrad II (model V-491 zaprojektowany przez Atomprojekt z St. Petersburga) i Nowoworoneż II (model V-392 M zaprojektowany przez Atomenergoprojekt z Moskwy), a także w Bangladeszu w elektrowni jądrowej Rooppur, na Białorusi w elektrowni jądrowej Ostrowiec i w Turcji w elektrowni jądrowej Akkuyu. Ponadto Rosatom podpisał umowy na budowę takich reaktorów w Chinach (Tianwan), w Egipcie (El Dabaa), w Finlandii (Hanhikivi) w Indiach (Kudankulam), na Węgrzech (Paks) i w Uzbekistanie (Navoi).
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE