ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Polska z rosnącą liczbą transakcji M&A w 2018 r. i z szansami na utrzymanie tej dynamiki w kolejnych miesiącach
07.02.2019r. 10:52

Rynek M&A w Europie Środkowo - Wschodniej odnotował ponad 12% wzrost wartości fuzji i przejęć w 2018 r., osiągając 80,5 mld euro, co jest drugim wynikiem w ostatnich pięciu latach. Jednocześnie z 2093 akwizycjami ogłoszonymi w 2018 r. dynamika zawierania transakcji utrzymywała się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego (spadek zaledwie o 0,9%) - wynika z raportu "Emerging Europe M&A 2018/2019" opublikowanego przez kancelarię CMS we współpracy z EMIS.

"W tym roku widzimy bardzo duże zróżnicowanie dynamiki M&A na poszczególnych rynkach Europy Środkowo - Wschodniej. Z jednej strony mamy Rosję, dla której 2018 rok był najsłabszym od sześciu lat, a jednocześnie obserwujemy znaczące wzrosty wartości transakcji w Rumunii, Czechach, na Węgrzech czy na Bałkanach, a także wysoką aktywność transakcyjną na polskim rynku" - zauważa Marek Sawicki, partner zarządzający zespołem transakcyjnym kancelarii CMS w Polsce.

W Polsce również byliśmy świadkami 12% wzrostu liczby M&A z 323 przejęciami ogłoszonymi w ostatnim roku. Jednocześnie - po latach 2016-2017, w których obserwowaliśmy duże transakcje podnoszące wartość polskiego rynku do poziomów powyżej 10 mld euro - ostatni rok przyniósł nam prawie 40% spadek wartości M&A do 6,5 mld euro. Nadal jednak Polska utrzymuje w regionie drugą pozycję, po Rosji, pod względem zarówno wartości, jak i liczby ogłaszanych transakcji. W ostatnim roku na rynku rosyjskim miało miejsce 605 przejęć o wartości 27 mld euro, co oznacza odpowiednio 10% i 26% spadek w stosunku do roku ubiegłego. Trzecie miejsce w ujęciu wartościowym przypadło Rumunii z 70% wzrostem M&A do 5,65 mld euro, a pod względem liczby zawieranych transakcji Czechom z 188 transakcjami (7% wzrost rok do roku).

"Do zainteresowania przejęciami w Polsce wciąż skłania podaż ciekawych aktywów oraz obserwowany wzrost gospodarczy, który daje nadzieję, że w podobnym tempie może rozwijać się nabywana spółka. Ponadto, obecny poziom wycen - urealniony w ostatnim czasie - pozwala obu stronom na efektywne zamykanie kolejnych transakcji, czego najlepszym dowodem jest rosnąca liczba ogłaszanych u nas fuzji i przejęć" - kontynuuje Marek Sawicki, partner zarządzający zespołem transakcyjnym CMS w Polsce.

"Patrząc na zainteresowanie inwestorów nowymi akwizycjami w Polsce oraz obecnie realizowane transakcje, w najbliższych miesiącach spodziewałbym się utrzymania dotychczasowej dynamiki na rynku transakcyjnym. I choć aktualnie nie widzimy sygnałów świadczących o tym, aby apetyt na inwestycje malał, to jednak utrzymanie obecnego poziomu aktywności w dłuższej perspektywie wydaje się mało prawdopodobne" - podkreśla Jakub Marcinkowski, partner z zespołu transakcyjnego CMS w Polsce.

Zważywszy na znaczny stopień niepewności związanej z kondycją gospodarki globalnej i europejskiej, coraz częściej pojawia się pytanie o możliwość utrzymania w Europie Środkowo - Wschodniej obecnego poziomu aktywności w najbliższych dwóch latach.

"Istnieje szansa, że gdy wyjaśnią się najważniejsze kwestie związane z Brexitem, będziemy obserwować w naszym regionie pewien wzrost na rynku fuzji i przejęć wynikający z realizacji wstrzymanych obecnie planów inwestycyjnych. Wolny kapitał zgromadzony w funduszach private equity oraz emerytalnych nie powinien długo pozostawać niezagospodarowany" - podkreśla Stefan Stoyanov, dyrektor globalny bazy danych dot. fuzji i przejęć, EMIS. "Choć Europa Środkowo - Wschodnia może być postrzegana jako nieco mniej stabilny region niż miało to miejsce wcześniej, trzeba pamiętać, że zmiany w otoczeniu gospodarczym mogą jednocześnie przynosić nowe możliwości. W szczególności dla tych inwestorów, którzy mają zgromadzone znaczne środki i wykażą się umiejętnością szybkiego dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych".

Rosnące zapotrzebowanie w zakresie telefonii komórkowej, sieci szerokopasmowej i usług kablowych w połączeniu z falą konsolidacji na rynkach europejskich sprawiło, że sektor telekomunikacyjny i IT uplasował się w 2018 r. na pierwszym miejscu w Europie Środkowo -Wschodniej pod kątem wartości transakcji, która wyniosła 18,18 mld euro. Po raz kolejny najbardziej aktywny okazał się sektor nieruchomości i budownictwa, na który przypadło ponad 20% przejęć w regionie.

W Polsce w ostatnim roku najwięcej M&A ogłoszono w sektorach: nieruchomościowym (24%), przemysłowym (16%), telekomunikacyjnym i IT (13%), usługowym (12%), a także handlowym (9%) oraz finansowo - ubezpieczeniowym (9%). Segment największych transakcji był w 2018 roku wyraźnie zdominowany tradycyjnie przez akwizycje w sektorze nieruchomościowym (aż siedem z dwudziestu największych transakcji nieruchomościowych w regionie dotyczy Polski) oraz konsolidacje w sektorze finansowym, gdzie obserwowaliśmy m.in. sprzedaż aktywów Raiffeisen, Euro Banku oraz BNP Paribas.


Fundusze private equity aktywne w Polsce i regionie Europy Środkowo - Wschodniej

W ostatnim roku bardzo aktywne okazały się w Polsce fundusze private equity, które dwukrotnie zwiększyły wartość inwestycji w nowe spółki, dokonując 42 akwizycji o wartości 1,1 mld euro w porównaniu do 602,5 mln w 2017 r.* Jednocześnie fundusze PE przeprowadziły
19 wyjść z inwestycji o wartości jedynie 418 mln euro.* Na polski rynek przypadło 68 z rekordowej liczby 305 transakcji zamkniętych z udziałem funduszy PE w ostatnim roku w Europie Środkowo - Wschodniej (14% wzrost liczby i 2% wartości M&A rok do roku w regionie CEE).

"Przewaga inwestycji potwierdza atrakcyjność naszego rynku dla funduszy private equity i jest najlepszym dowodem, że w dalszym ciągu można znaleźć u nas interesujące spółki obiecujące wysokie zwroty z inwestycji, w szczególności w porównaniu do bardziej dojrzałych rynków Europy Zachodniej. Obserwowane w ostatnim czasie atrakcyjne wyceny spółek publicznych oznaczają dodatkowe możliwości dla inwestorów, w tym funduszy private equity, którzy poszukują atrakcyjnych aktywów na warszawskim parkiecie" - zauważa Rafał Zwierz, partner w warszawskim zespole transakcyjnym CMS. "Kolejne miesiące dają nadzieję na zmiany na rynku kapitałowym i wzrost zainteresowania także debiutami giełdowymi w związku z większą podażą środków wynikającą z planowanego rozwoju Pracowniczych Planów Kapitałowych"

Główni inwestorzy w regionie

Najwięcej kapitału w 2018 r. wpłynęło do Europy Środkowo - Wschodniej z Wielkiej Brytanii (9,77 mld euro, co oznacza trzykrotny wzrost wartości inwestycji), USA (5,1 mld euro) oraz Kataru (3,8 mld euro), natomiast najwięcej przejęć przeprowadzili gracze z USA (89), Niemiec (71) i Wielkiej Brytanii (68). Po kilku głośnych chińskich inwestycjach ostatnich lat, w 2018 r. byliśmy świadkami mniejszej aktywności inwestorów pochodzących z Chin, co widzimy w prawie 40% spadku liczby i 60% wartości transakcji (piąta pozycja w zestawieniu).

"Na uwagę zasługuje widoczny wzrost zainteresowania naszym regionem inwestorów z Bliskiego Wschodu, w szczególności Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podobnie w Polsce coraz częściej spotykamy się z zainteresowaniem rodzimymi aktywami ze strony inwestorów z relatywnie nowych kierunków geograficznych, w tym np. Arabii Saudyjskiej " - komentuje Marek Sawicki.

Ostatni rok przyniósł 20% wzrost zainteresowania inwestorów pochodzących spoza Europy Środkowo -Wschodniej, z inwestycjami na poziomie 53,4 mld euro. Jednocześnie wartość zaangażowania kapitału z krajów regionu utrzymała się na stabilnym poziomie 27,1 mld euro.

"Wciąż utrzymuje się wysoka aktywność transakcyjna inwestorów z krajów niemieckojęzycznych, z Niemcami i Austrią odpowiednio na drugiej i czwartej pozycji w regionie pod względem wartości zawieranych transakcji. Co istotne, rośnie także zaangażowanie polskich przedsiębiorstw w ekspansję w Europie Środkowo Wschodniej - w ostatnim roku polski kapitał brał udział w 192 przejęciach ogłoszonych w naszym regionie" - podkreśla Błażej Zagórski, partner w zespole transakcyjnym kancelarii CMS.

Informacje o raporcie

Raport "Emerging Europe M&A Report 2018/2019" obejmuje 15 rynków Europy Środkowo -Wschodniej i Południowo - Wschodniej: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Republikę Czeską, Węgry, Czarnogórę, Polskę, Rumunię, Rosję, Serbię, Słowację, Słowenię, Turcję i Ukrainę, podczas gdy dane zbiorcze dotyczące Europy Środkowo - Wschodniej obejmują dodatkowo Białoruś, Estonię, Kosowo, Łotwę, Litwę, Macedonię i Mołdawię. Zestawienie uwzględnia transakcje o wartości powyżej miliona USD ogłoszone w 2018 r. Raport jest dostępny pod adresem cms.law
CMS

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE