ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski w Indiach: Polska ma nowoczesny przemysł okołogórniczy
07.02.2019r. 20:57

Sektor górniczy to nie tylko wydobycie węgla kamiennego, polskie firmy dysponują nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami dla tej branży - powiedział podczas Bengal Global Business Summit w Kalkucie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

"Nasze działania kierujemy m.in. na +inteligentną kopalnię+, rozumianą jako szereg rozwiązań technicznych o charakterze innowacyjnym, które prowadzą do wzrostu efektywności wydobycia, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi pracujących pod ziemią i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko" - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji otwierającej Bengal Global Business Summit.

Wydarzenie odbyło się w czwartek w Kalkucie w Indiach. Bengal Global Business Summit gromadzi najważniejszych przedstawicieli biznesu z Indii oraz innych krajów Azji Południowej, stwarzając okazję do zaprezentowania polskich firm i omówienia możliwości współpracy z lokalnymi partnerami. W konferencji udział biorą przedstawiciele takich branż jak: energia, hutnictwo, górnictwo oraz czyste technologie.

"Polscy przedsiębiorcy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania partnerom indyjskim. Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy naszymi krajami może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej" - dodał wiceminister Tobiszowski.

Podkreślił, że polski sektor górniczy korzysta z najnowszych technologii, m.in. w zakresie wykorzystania chemii, przywołując przykład gazu syntezowego powstającego w procesie zgazowania węgla. "Może on zastępować gaz ziemny pochodzący z importu. Metan jest postrzegany również jako paliwo perspektywiczne, które pozyskiwane jest przy okazji eksploatacji węgla. Jedna z wiodących polskich spółek górniczych planuje całkowicie uniezależnić się energetycznie poprzez zabudowę silników metanowych" - poinformował wiceminister.

Polska delegacja już po raz kolejny uczestniczy w Bengal Global Business Forum, co - jak ocenił wiceminister Tobiszowski - staje się już tradycją i potwierdza zainteresowanie Polski ścisłą współpracą z Indiami. Przypomniał, że w tym roku Polska otrzymała także propozycję przyjęcia statusu kraju partnerskiego. "Pozwoliło to rozszerzyć naszą ofertę i zaprezentować się w ramach polskiego pawilonu" - zaznaczył.
Podstawowa polska oferta obejmuje współpracę w szeroko rozumianym przemyśle górniczym wraz z eksportem maszyn i urządzeń, współpracę ośrodków naukowych i stosowanie najnowszych technologii.

Indie to najszybciej rozwijająca się gospodarka wśród krajów G20. Na lata 2018-2022 prognozuje się średni roczny wzrost PKB Indii o 7,3 proc.. Kraj ten przed 2030 r. będzie trzecią gospodarką globu. Indie dążą do większej dywersyfikacji dostaw węgla koksującego, dostarczanego głównie z Australii. Polski węgiel koksujący jest już obecnie sprzedawany na tym rynku, współpraca ta ma potencjał dalszego rozwoju. Ponadto Indie zainteresowane są: technologiami podziemnymi i odkrywkowymi w zakresie budowy obiektów (kopalń i zakładów wzbogacania węgla), dostawami maszyn i urządzeń górniczych oraz usług i robót dla indyjskiego górnictwa węglowego.

W ostatnich latach ożywiła się polsko-indyjska współpraca w dziedzinie górnictwa. M.in. w styczniu 2017 r. zawarto porozumienie o współpracy woj. śląskiego z indyjskim regionem Bengal Zachodni, a w kwietniu 2018 r. - porozumienie o współpracy polskich firm z branży górniczej i organizacji wspierających ich inwestycje w Indiach.

Liderem współpracy jest Jastrzębska Spółka Węglowa - największy producent węgla koksowego w UE - która w listopadzie 2017 r. podpisała porozumienie o długofalowej współpracy w zakresie sprzedaży i zakupu koksu z Essar Steel, jedną z wiodących firm indyjskiego przemysłu stalowego. JSW rozmawia też z Coal India Ltd. - jednym z największych producentów węgla w świecie - o świadczeniu usług odmetanowania pokładów węgla.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE