ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Engie uruchamia wielką elektrownię słoneczną CSP
08.02.2019r. 10:19

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, francuski koncern energetyczny zbudował w RPA jedną z największych na świecie termalnych elektrowni słonecznych w technologii tzw. Concentrated Solar Power (CSP), która - w przeciwieństwie do fotowoltaiki - daje możliwość zmagazynowania energii i oddania jej do sieci np. po zachodzie słońca.

W elektrowni słonecznej CSP o mocy 100 MW, która powstała w Republice Południowej Afryki, rzędy parabolicznych luster nagrzewają ciecz, która po zamianie w parę napędza turbinę produkującą energię elektryczną, przy czym ta technologia daje możliwość zmagazynowania części ciepła i wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej w późniejszym terminie.

Instalacja CSP wykonana przez francuski koncern, dla którego jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja, zajmuje teren 4,5 km2 i składa się z 384 tys. luster

System ma oferować możliwość dostarczania energii elektrycznej jeszcze przez ok. 4,5 godziny po zachodzie słońca.

Engie wylicza, że termalna elektrownia słoneczna ma produkować energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania około 179 tys. gospodarstw domowych w południowoafrykańskim dystrykcie John Taolo Gaetsewe.

Ponadto w okresie 20 lat funkcjonowanie tej instalacji ma oznaczać ograniczenie emisji CO2 o około 6 mln ton.

W projekt zaangażowane są, oprócz francuskiego koncernu posiadającego 48,5 proc. udziałów, także m.in. holenderski bank FMO oraz niemiecka firma DEG. Rolę głównego wykonawcy pełniła hiszpańska firma Liciastar - konsorcjum firm z udziałem Acciony.
Elektrownia CSP zwiększy potencjał odnawialnych źródeł energii, w których udziały w RPA posiada Engie. Składają się na niego jeszcze farma wiatrowa o mocy 94 MW, a także dwie elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 21 MW.

Aktywny również na polskim rynku energetyki odnawialnej, francuski koncern energetyczny systematycznie zwiększa swoje zaangażowanie w rynek OZE. Engie zapewnia, że do 2021 r. zrealizuje projekty wiatrowe na łączną moc 3 GW oraz fotowoltaiczne na 2,2 GW.

Francuski koncern inwestował wcześniej w OZE także w Polsce. W naszym kraju posiada farmy wiatrowe Dąbrowice (35,75 MW), Pągów (51 MW), Wartkowo (30,75 MW) oraz Jarogniew-Mołtowo (20 MW).

Niewątpliwie jedną z ciekawszych inwestycji w OZE, w które zaangażowani są Francuzi, jest powstający w Hiszpanii projekt farmy wiatrowej o mocy 300 MW, z którym nie wiążą się żadne subsydia i preferencje ze strony rządu.

Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), średnie ceny energii słonecznej, ze sterowalnych, dających zdolność przechowywania nadwyżek energii elektrowni słonecznych typu CSP, wynoszą w najlepiej nasłonecznionych częściach świata około 0,07 USD/kWh, czyli ok. 0,27 PLN/kWh.

W Europie takie inwestycje realizowano wcześniej w Hiszpanii, ale także mniejsze instalacje CSP uruchomiono w Danii.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 08.02.2019r. 23:01
Niewątpliwe jest to lepsze od fotowoltaiki. Ciekawa od strony technicznej jest obsługa turbiny: mamy do wyboru albo... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-02-2019r. 17:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE