ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Krakowscy strażnicy miejscy skontrolowali w styczniu ponad 1 tys. palenisk
08.02.2019r. 13:10

1 035 kontroli domowych palenisk przeprowadzili w styczniu krakowscy strażnicy miejscy. Ujawnili dziewięć przypadków spalania śmieci w piecach, sprawcom wręczyli sześć mandatów, skierowali jeden wniosek o ukaranie do sądu, a dwie osoby pouczyli.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Krakowie Marek Anioł, za brak certyfikatów potwierdzających odpowiednie parametry węgla strażnicy nałożyli sześć mandatów i pouczyli 19 osób.

"Świadomość mieszkańców, że spalanie odpadów jest szkodliwe i zabronione jest coraz większa i coraz rzadziej ujawniamy takie przypadki" - powiedział PAP Anioł.

1 lipca 2017 r. weszła w życie tzw. "przejściowa" uchwała antysmogowa dla Krakowa. Zgodnie z nią do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości, mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.

Patrole, kontrolując jakość paliwa sprawdzają w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada odpowiedni certyfikat, świadczący o tym, że spełnia ono parametry. Jeśli go ma, a mimo tego paliwo budzi wątpliwości, pobierana jest próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.
W trakcie kontroli strażnicy miejscy przypominają mieszkańcom także o tym, że od 1 września tego roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz użytkowania paliw stałych do ogrzewania.

W poprzednim sezonie grzewczym od października 2017 do marca 2018 krakowscy strażnicy miejscy przeprowadzili rekordową liczbę niemal 12,8 tys. kontroli pieców i używanych w nich paliw. Ujawnili 243 przypadki spalania śmieci, nałożyli 161 mandatów karnych na sumę 24 tys. 450 zł, pouczyli 74 osoby, a w ośmiu przypadkach wnioski o ukaranie skierowali do sądu.

Według danych Urzędu Miasta w Krakowie może funkcjonować jeszcze ok. 5 tys. pieców węglowych. Gmina od kilku lat wspiera finansowo mieszkańców, którzy wymieniają piece węglowe na bardziej ekologiczne źródła ciepła lub decydują się na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. W pierwszych latach działania tego programu można było otrzymać zwrot nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, w 2017 r. maksymalna dotacja wyniosła do 80 proc. kosztów, w 2018 r. i w 2019 - do 60 proc. Od 2013 r. mieszkańcy złożyli ponad 18 tys. wniosków o dotacje do likwidacji pieców.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE