ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Urenco USA planuje uruchomienie produkcji paliwa HALEU
08.02.2019r. 15:43

Firma produkująca wzbogacony uran Urenco USA ogłosiła nowy program obejmujący produkcję niskowzbogaconego uranu o podwyższonym stopniu wzbogacenia (high-assay low enriched uranium - HALEU) i rozważa budowę instalacji do wytwarzania HALEU w swoim zakładzie wzbogacania uranu w Eunice w stanie Nowy Meksyk.

HALEU - uran wzbogacony do 19,75 proc. w izotop rozszczepialny uran-235 (U-235) - jest opisany przez firmę, jako podkategoria niskowzbogaconego uranu (low enriched uranium - LEU), który będzie stosowany do celów pokojowych w istniejących i nowych elektrowniach jądrowych, jak również w reaktorach badawczych oraz w medycznych urządzeniach izotopowych. Firma Urenco, wykorzystując zaawansowaną technologię wzbogacania za pomocą wirówek gazowych jest w stanie wytworzyć uran o wszystkich stopniach wzbogacania, a niektóre z jej obiektów posiadają już licencję na produkcję uranu o wzbogaceniu przekraczającym 5 proc., co jest maksymalnym poziomem wzbogacania paliwa zwykle stosowanym w większości obecnie działających reaktorów komercyjnych.

Paliwo LEU wykorzystywane w elektrowniach jądrowych zazwyczaj zawiera mniej niż 5 proc. izotopu U-235, ale wiele projektów zaawansowanych reaktorów, będących aktualnie w trakcie opracowywania i rozwoju, wymaga stosowania paliwa HALEU, wzbogaconego od 5 proc. do 20 proc. w U-235. W chwili obecnej nie istnieje na terytorium Stanów Zjednoczonych żaden komercyjny zakład, który byłby zdolny do podjęcia natychmiastowej produkcji takiego paliwa.

Firma ogłosiła, że bada obecnie możliwość konstrukcji specjalnego obiektu do produkcji HALEU w swoim zakładzie wzbogacania i opracowuje projekty inżynieryjne oraz prowadzi niezbędne działania licencyjne w celu wsparcia tego programu. Urenco USA zamierza wkrótce dostarczać uran wzbogacony nieco ponad 5 proc., przeznaczony dla istniejących reaktorów lekkowodnych, operatorom elektrowni jądrowych zainteresowanym zwiększeniem stopnia wypalenia paliwa i / lub wydłużeniem cyklu pracy reaktorów (okresu pomiędzy przeładunkiem paliwa).

Dyrektor generalny Urenco, Thomas Haeberle, stwierdził, że projekt HALEU wpisuje się w podstawową działalność firmy. "Dysponujemy sprawdzoną modułową technologią wzbogacania, zastosowaną z sukcesem przy budowie fabryki wzbogacania na skalę komercyjną, która może z powodzeniem pomieścić obiekt HALEU". Dodał, że firma jest dobrze przygotowana do wspierania operatorów jądrowych w przemyśle, medycynie i ośrodkach badawczych w celu sprostania praktycznym i logistycznym wyzwaniom związanym z produkcją i transportem HALEU.
"Stanowi to interesujący i ekscytujący kolejny etap w rozwoju cywilnego sektora energetyki jądrowej. Cieszymy się, że będziemy współpracować z obecnymi i nowymi klientami, aby sprostać ich oczekiwaniom i wykorzystamy naszą wiedzę fachową do zapewnienia niezawodnych dostaw paliwa na potrzeby przyszłych projektów jądrowych" - powiedział Haeberle.

HALEU będzie niezbędny do zasilania wielu zaawansowanych konstrukcji reaktorów, które znajdują się obecnie w fazie rozwoju, w tym uruchomionego w 2008 r. przez Urenco we współpracy z Wood, Cammell Laird i Laing O'Rourke, programu budowy mikroreaktora modułowego (micro modular reactor - MMR) U-Battery. Projekt reaktora został opracowany przez Manchester Dalton Institute w UK i Technology University of Delft w Holandii. Jego konstrukcja przewiduje chłodzenie rdzenia gazem (helem w obiegu pierwotnym i azotem w obiegu wtórnym) i zasilanie paliwem TRISO. Mo on mieć budowę modułową, pojedynczy moduł o mocy termicznej 10 MWt może generować energię elektryczną o mocy 4 MWe lub ciepło procesowe o temperaturze 7500 C.

Zakład wzbogacania Urenco USA w Eunice w stanie Nowy Meksyk jest jedynym zakładem wzbogacania uranu, który działa obecnie w USA. Budowa zakładu - pierwszego w USA, który wykorzystuje technologię wirówek gazowych do wzbogacania uranu - rozpoczęła się w 2006 roku, a pierwsza kaskada wirówek osiągnęła pełną moc produkcyjną w czerwcu 2010 roku. Do marca 2017 roku zakład eksploatował 63 kaskady produkcyjne, a jego obecna wydajność wynosi 4800 tSWU (Separative Work Unit - jednostka pracy rozdzielania izotopów) rocznie, co stanowi około jednej trzeciej zapotrzebowania USA na usługę wzbogacania uranu.

Do produkcji HALEU przeznaczonego dla dowolnego typu zaawansowanego reaktora w USA, zarówno w zastosowaniach cywilnych jak i wojskowych, może być wykorzystana tylko technologia pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Do zasilania tych reaktorów Amerykański Departament Energii DOE zaproponował wykorzystanie HALEU pochodzącego ze zużytego paliwa z wycofanego z eksploatacji eksperymentalnego reaktora powielającego Experimental Breeder Reactor-II (EBR-II), który działał w krajowym laboratorium INL w Idaho w latach 1964-1994. Ponadto w ubiegłym miesiącu DOE ogłosił plany przyznania firmie Centrus Energy Corp., która jest spółką zależną firmy American Centrifuge Operating LLC (ACO). kontraktu na produkcję HALEU w oparciu o technologię wirówek gazowych AC-100M w zakładach wzbogacania uranu w Piketon w stanie Ohio.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE