ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naftoport z grupy PERN przeładował w 2018 r. prawie 15 mln ton ropy i paliw
08.02.2019r. 15:43

Prawie 15 mln ton dostarczonej ropy naftowej i paliw - taki rekordowy wynik za 2018 r. osiągnął gdański Naftoport z grupy PERN. W tym czasie obsłużył on 314 tankowców, z czego 1/3 stanowiły jednostki przekraczające 80 tys. ton ładowności - poinformował w piątek PERN.

Jak zapowiedział paliwowy operator, w tym roku Naftoport zamierza przeznaczyć na inwestycje i remonty ok. 20 mln zł, czyli mniej więcej o 8 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

Według danych PERN, w 2018 r. przeładunki w terminalu Naftoportu wyniosły: w przypadku ropy naftowej - 12,1 mln ton, gdy w 2017 r. było to 10 mln ton, a w przypadku produktów gotowych - 2,8 mln ton przy 2,5 mln ton rok wcześniej.

Spółka podkreśliła, że dzięki rosnącej roli Naftoportu, Gdańsk awansował na 4. miejsce wśród portów na Bałtyku, gdy jeszcze w 2015 r. zajmował 6. lokatę. "Dziś Naftoport stał się realnym narzędziem warunkującym skuteczną dywersyfikację dostaw surowca do Polski" - zaznaczył PERN.

W jego ocenie, "dywersyfikacja leży w strategicznym interesie Polski, bo oznacza niezależność i bezpieczeństwo energetyczne kraju". "Polski rynek coraz bardziej otwiera się na dostawy z różnych kierunków. Dzięki podejmowanym inwestycjom, polskie rafinerie mogą przerabiać także inne niż rosyjska gatunki ropy. Dlatego coraz częściej do naszego kraju trafia ropa z różnych regionów świata" - zwrócił uwagę PERN.

Jak dodał, obecnie krajowe rafinerie przerabiają surowiec nie tylko z Rosji, ale także Arabii Saudyjskiej i innych państw Bliskiego Wschodu, USA i Kanady, Nigerii, Angoli, Kazachstanu oraz podmorskich złóż Morza Północnego i złóż rodzimych Morza Bałtyckiego. "Dla PERN oznacza to jedno - konieczność zapewnienia elastycznego transportu ropy do rafinerii i zachowanie jej pełnej jakości. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem firma rozwija swoją infrastrukturę" - wyjaśniła spółka.

"Możliwość szerokiego wyboru dostawców i możliwość zaopatrzenia w surowiec poprzez port na Morzu Bałtyckim - Naftoport jest korzystna dla polskich rafinerii z uwagi na większą konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział prezes PERN Igor Wasilewski, cytowany w piątkowym komunikacie spółki.

PERN podkreślił, iż dzięki inwestycjom, które podejmuje "możliwości Naftoportu jeszcze się zwiększą". W tym kontekście spółka wymieniła realizowaną już budowę nowych zbiorników na ropę naftową w jej bazie surowcowej w Gdańsku oraz w Terminalu Naftowym Gdańsk, a także planowaną budowę drugiej nitki rewersyjnego ropociągu z Gdańska do Płocka.

"Naftoport jest jedynym w Polsce morskim terminalem przeładunku ropy naftowej i największym krajowym terminalem przeładunku produktów jej rafinacji, jednym z największych naftowych terminali przeładunkowych na Bałtyku" - przypomniał PERN, który posiada w kapitale gdańskiej spółki 66,67 proc. udziałów.
PERN zwrócił uwagę, że Naftoport stanowi istotny element logistyki dostaw ropy naftowej, zaopatrując w surowiec rafinerie krajowe - PKN Orlen i Grupy Lotos, a także niemieckie - TRM Leuna i PCK Schwedt, przy czym za pośrednictwem terminalu Naftoportu realizowana jest również większość eksportu produktów naftowych z Polski.

"Potencjał spółki umożliwia przeładunek ponad 36 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych w skali roku, zapewniając możliwość pełnego pokrycia potrzeb rafinerii podłączonych do systemu rurociągów PERN. W morskim terminalu spółki prowadzone są przeładunki ropy naftowej oraz benzyny, paliwa lotniczego, oleju napędowego, oleju opałowego, kondensatów i komponentów" - dodał PERN.

Spółka zaznaczyła, że terminal przeładunkowy Naftoportu to 5 stanowisk przeładunkowych, gdzie możliwa jest jednoczesna obsługa statków na wszystkich stanowiskach, w tym największych zbiornikowców oceanicznych zawijających na Morze Bałtyckie o długości przekraczającej 300 metrów.

"W 2019 r. Naftoport zamierza przeznaczyć na inwestycje i na remonty ok. 20 mln zł, w porównaniu do ok. 12 mln w 2018 r. i blisko 13 mln dwa lata wcześniej" - zapowiedział PERN.

PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

PERN ma bazy magazynowe ropy o łącznej pojemności ok. 3,5 mln m sześc., a także sieć ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych oraz paliwowych. W wyniku sfinalizowanego z początkiem 2018 r. połączenia z OLPP - wcześniej spółką ze swej grupy kapitałowej, która była największym w Polsce podmiotem składowania i przeładunku paliw płynnych - PERN przejął 19 baz magazynowych o łącznej pojemność ok. 1,8 mln m sześc.

Pod koniec stycznia PERN podał, iż Walne Zgromadzenie zatwierdziło tam Wieloletni Plan Strategiczny do 2022 r., który zakłada nakłady inwestycyjne w całej grupie kapitałowej spółki na poziomie 2,7 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE