ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W maju może dojść do zmiany stanowiska Ukrainy w sprawie oferty Gazpromu
11.02.2019r. 08:46

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Pankin powiedział, że po wyborach na Ukrainie w maju może dojść do zmiany stanowiska Kijowa w sprawie oferty Gazpromu, która pomija Komisję Europejską - czytamy w BiznesAlert.pl.

Rosjanie zaproponowali Ukrainie układ o przedłużeniu obowiązującego kontraktu przesyłowego poza 2019 rok. Takie rozwiązanie wiązałoby się jednak z niewdrożeniem prawa unijnego do umowy, a Naftogaz odrzucił taką możliwość, naciskając na konieczność kontynuacji procesu trójstronnego, czyli rozmów KE-Ukraina-Rosja na temat nowej umowy.

Jednak według Pankina sytuacja może ulec zmianie po wyborach prezydenckich nad Dnieprem. Jego zdaniem może dojść wtedy do "zmiany stanowiska" i "określonego rozwoju sytuacji instytucjonalnej oraz prawnej". Odniósł się w ten sposób do reformy gazowej w zgodzie z prawem unijnym prowadzonej na Ukrainie.
Ma powstać oddzielny operator gazociągów przesyłowych, który przejąłby nadzór nad dostawami od Naftogazu, a faktycznie od Gazpromu, który zgodnie z obecnym kontraktem przesyłowym ma decydujący wpływ na tę infrastrukturę.

Tymczasem liderką sondaży przed wyborami prezydenckimi jest Julia Tymoszenko, która w przeszłości doprowadziła do kontraktu Naftogazu z rosyjskim Gazpromem w 2009 roku, który prokuratura ukraińska uznała za niekorzystny i zawarty niezgodnie z procedurą wymagającą kolegialnej zgody rządu, a nie osobistej decyzji ówczesnej premier. Rozmowy trójstronne mają ruszyć ponownie w maju, już po zakończeniu wyborów - czytamy w BiznesAlert.pl.
RIA Novosti , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE