ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wrocławscy zieloni: priorytetem władz miasta powinna stać się walka ze smogiem
11.02.2019r. 16:51

Priorytetem władz Wrocławia powinna stać się walka ze smogiem - uważają wrocławscy działacze Partii Zieloni. Chcą oni, aby miasto nakreśliło ścieżkę, dzięki której w ciągu pięciu lat uda się zlikwidować ten problem. Magistrat podkreśla, że podejmuje szereg działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w mieście.

Przewodnicząca Partii Zieloni we Wrocławiu Julia Rokicka powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że stolica Dolnego Śląska w tym roku "ponownie znalazła się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie". "Normy rakotwórczego benzopirenu są we Wrocławiu przekraczane nawet 8 do 10 razy w ciągu sezonu grzewczego. Łącznie z powodu smogu rocznie we Wrocławiu umiera tysiąc osób, a na całym Dolnym Śląsku trzy tysiące" - powiedziała Rokicka.

Zieloni uważają, że miasto za mało pieniędzy wydaje na walkę ze smogiem. "To rocznie 15 mln zł, gdy tymczasem w Krakowie to 50 mln zł" - mówił Rokicka. Dodała, że niewystarczający jest pogram wymiany pieców Kawka Plus, który jest prowadzony we Wrocławiu. "Nie korzystają z niego ludzie najubożsi, brak jest doradztwa energetycznego oraz połączenia z termorenowacją budynków" - mówiła działaczka Zielonych.

Zdaniem Zielonych na likwidację smogu we Wrocławiu potrzebne jest około 1,5 mld zł w ciągu pięciu lat. "Po pierwsze należy zacząć od solidnej inwentaryzacji pieców węglowych i kominków, w to zadanie można by włączyć choćby cechy kominiarskie" - mówiła Rokicka.

Działacze Zielonych uważają, że walka ze smogiem powinna stać się "absolutnym priorytetem władz Wrocławia".

"Władze centralne i samorządowe muszą liczyć się z tym, że w ciągu najbliższych lat w Polsce grupy obywateli będą kierować przeciwko Skarbowi Państwa i miastom pozwy zbiorowe w związku ze smogiem. To będzie kosztowało Skarb Państwa i samorządy miliardy złotych - te pieniądze powinny być przeznaczone na walkę ze smogiem" - powiedział Robert Suligowski z Partii Zieloni.
Dodał, że Zieloni wzywają władze Wrocławia do "próby ugody". "Ta ugoda ma być swoistą umową społeczną, gdzie zostanie nakreślona ścieżka, dzięki której w ciągu pięciu lat uda się zlikwidować problem smogu" - powiedział Suligowski.

Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju wrocławskiego magistratu Katarzyna Szymczak-Pomianowska powiedziała PAP, że miasto podejmuje szereg działań związanych z obniżeniem niskiej emisji. "Mamy Wrocławski Program Antysmogowy. Zachęcamy mieszkańców do wymiany systemu ogrzewania na ekologiczny poprzez program KAWKA +. Najuboższym mieszkańcom, których rachunki mogą wzrosnąć po zmianie ogrzewania, miasto oferuje pomoc w ramach Lokalnego Programu Osłonowego" - powiedziała dyrektor.

Dodała, że w ubiegłym roku miasto podpisało umowę z Politechniką Wrocławską na badania dotyczące sposobu ogrzewania różnych typów budynków na terenie całego miasta. "Badania mają pozwolić na określenie szacunkowej liczby +kopciuchów+, które w znacznym stopniu wpływają na jakość powietrza we Wrocławiu. Wynik badań będzie miał bezpośrednie przełożenia na nasze kolejne działania w tym zakresie" - powiedziała.

Szymczak-Pomianowska podkreśliła, że w walkę ze smogiem wpisują się też działania realizowane w ramach polityki zrównoważonej mobilności. "Rozwijamy system dróg rowerowych, rozwijamy sieć roweru miejskiego, powstają kolejne miejsca parkingowe Park & Ride, wymieniamy tabor MPK na niskoemisyjny" - mówiła.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE