ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

FT: brytyjskie społeczeństwo może nie zaakceptować wzrostu cen energii
12.02.2019r. 05:42

Jonathan Ford na łamach "Financial Times" pisze, że Brytyjczycy także mają limit wytrzymałości na wyższe rachunki za energię, przez które "ruch żółtych kamizelek" może się uaktywnić także na Wyspach.

- Nierozsądne jest poleganie na tym, że społeczeństwo jest gotowe płacić za wszystko co trzeba zrobić, aby przeciwdziałać zmianom klimatu - dodaje publicysta. Teoretycznie ceny energii powinny spadać. Jonathan Ford przypomina, że ceny energii elektrycznej wytwarzanej w morskich farmach wiatrowych spadły ze 115 do 60 funtów za 1 MWh w ciągu czterech lat. Rozwija się sektor gazowy i jego przyszłość w Wielkiej Brytanii jest bardzo obiecująca. Otwierają się rynki dostaw gazu z USA oraz Australii. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii spadło o 8 procent od 2010 roku. - Dlaczego więc ceny energii nie spadają? - pyta na łamach FT Jonathan Ford.

Okazuje się, że brytyjski regulator rynku energetycznego (Office of Gas and Electricity Markets, OFGEM) ustalił nowe taryfy na energię i gaz (tzw. dual fuel) na poziomie 1254 funtów rocznie, co oznacza wzrost o 10 procent. Będą one obowiązywać od 1 kwietnia 2019 roku. Jest to zła wiadomość dla 11 milionów odbiorców energii elektrycznej (w ramach dual-fuel). Wspomniane ponad 1200 funtów rocznie to około 10 procentom średnich dochodów Brytyjczyków. Dla porównania średni koszt roczny rachunków za wodę wynosi 400 funtów. Reuters podaje, że E.ON już zapowiedział podwyżki cen energii i spodziewa się, że zrobią to pozostali jej dostawcy, w tym wielka "szóstka" spółek, które kontrolują około 70 procent rynku.
"Financial Times" pisze, że wzrosty są spowodowane prowadzoną przez rząd polityką na rzecz ochrony środowiska, której celem jest dekarbonizacja gospodarki, a także wyższymi cenami hurtowymi. Koszty mogłyby faktycznie spaść, gdyby Wielka Brytania szybciej odchodziła od paliw kopalnych. Według Financial Times'a nie można zignorować kosztów związanych z nowymi limitami nałożonymi przez OFGEM. Jako rozwiązanie autor zaproponował socjalizację kosztów z wykorzystaniem systemu podatkowego.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: liczyk 13.02.2019r. 09:43
ile w tej cenie jest zysku?
zysk sprzedawcy jest stratą kupującego?
jaką lichwę sankcjonuje/narzuca władza?
zrzuta biednych na bogatych
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE