ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny planują budowę kolejnych czterech reaktorów Hualong
12.02.2019r. 08:50

Pekin zatwierdził budowę czterech nowych bloków jądrowych Hualong One (HPR1000), informuje kierownictwo Hualong International Nuclear Power Technology - właściciel projektu reaktora skonstruowanego przy współpracy pomiędzy China General Nuclear Power (CGN) i China National Nuclear Corp (CNNC).

Reaktory zostaną zbudowane w dwóch nowych lokalizacjach wzdłuż wybrzeża Chin: projekt CNNC Zhangzhou w prowincji Fujian i projekt CGN Huizhou Taipingling w Guangdong. W obu lokalizacjach wcześniej planowano budowę reaktorów Westinghouse AP1000.

Według Jiemian News, przedstawiciel kierownictwa Hualong International Nuclear Power Technology stwierdził w wywiadzie z dnia 29 stycznia br., że projekty reaktorów otrzymały tymczasowe pozwolenie na rozpoczęcie wylewania pierwszego betonu. Oznacza to zakończenie ponad dwuletniej przerwy w zatwierdzeniach nowych konstrukcji reaktorów energetycznych w Chinach.

Reaktor Hualong One (Hualong Pressurised Reactor - HPR1000) jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) chińskiej konstrukcji o mocy 1150 MWe. Powstał on ze scalenie dwóch konstrukcji reaktorów: ACP1000 koncernu CNNC i ACPR1000 koncernu CGN w jeden standardowy model Hualong One. Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport.

W Chinach budowane są obecnie cztery jednostki Hualong One.

CNNC buduje dwa bloki HPR1000 w elektrowni jądrowej Fuqing. Wylewanie pierwszego betonu w bloku 5 rozpoczęto 7 maja 2015 r. i 22 grudnia 2015 r. w bloku 6. Mają one zostać uruchomione po czterech latach budowy, odpowiednio w 2019 i 2020 roku.
CGN buduje dwa takie reaktory w EJ Fangchenggang-3 i 4 w Regionie Autonomicznym Guangxi. Ich konstrukcja rozpoczęła się 24 grudnia 2015 r. i 23 grudnia 2016 r., a pracę komercyjną mają rozpocząć w latach 2019-2020.

Dwa reaktory HPR1000 od roku 2015 znajdują się również w budowie w pakistańskiej elektrowni jądrowej Karachi. Mają one zostać uruchomione w roku 2021 i 2022.

W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie EJ Bradwell B w Wlk. Brytanii. Projekt UK HPR1000 przechodzi obecnie proces ogólnej oceny (Generic Design Assessment - GDA) przez brytyjski urząd regulacji jądrowych (Office for Nuclear Regulation - ONR) oraz agencję ochrony środowiska (Environment Agency - EA).

W listopadzie 2015 roku Chiny zawarły porozumienie z Argentyną w sprawie budowy na jej terytorium reaktorów tego typu.

Projekty reaktorów AP1000 Westinghouse były narażone na przekroczenie kosztów i opóźnienia. Pierwszy AP1000, po ośmiu latach budowy od kwietnia 2009 r., rozpoczął pracę w Chinach we wrześniu 2018 r. w elektrowni jądrowej Sanmen. Był to pierwszy reaktor tego typu uruchomiony na świecie. Obecnie w Chinach pracują cztery jednostki AP1000 - po dwa bloki w EJ Sanmen i EJ Haiyang. Haiyang-1 rozpoczął pracę w październiku i Sanmen-2 w listopadzie 2018 r., a Haiyang-2 w styczniu br.
Nuclear Engineering International, Nuclear Street , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE