ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Equinor inwestuje w Rosji mimo sankcji
12.02.2019r. 15:15

W latach 2014-2017, norweski koncern energetyczny, Equinor, dawniej znany jako Statoil, zainwestował 2,2 miliarda norweskich (ok. 225 mln euro) koron w Rosji, mimo obowiązujących sankcji - podaje cytowany przez BiznesAlert.pl norweski dziennik Aftenposten, na podstawie danych finansowych spółki.

Norweski dziennik przypomina, że 2014 to ten sam rok, w którym poza USA i UE także i Norwegia wprowadziła sankcje wobec Rosji, w odpowiedzi na aneksję Krymu. Mimo to norweski potentat naftowy miał od tego czasu zainwestować w Rosji, w szczególności w złoża ropy i gazu na północy. - Uważnie przeanalizowaliśmy sankcje wprowadzone wobec Rosji. To, co robimy, wyraźnie mieści się w ich ramach - mówi Torgrim Reitan, wiceprezes wykonawczy, odpowiedzialny za międzynarodową działalność Equinor. W styczniu spółka przekazała, że w tym roku zostanie przeprowadzona testowa produkcja na konwencjonalnym polu naftowym North Komsomolskoye w zachodniej Syberii.

W 2014 roku, Equinor, jeszcze pod starą nazwą Statoil, był jedną z firm w Norwegii, która była dotknięta efektem sankcji. Firma współpracowała z rosyjskim potentatem naftowym Rosnieft, a sankcje były szczególnie ukierunkowane na przemysł naftowy i gazowy. Wyniki testów produkcyjnych określi, czy Equinor zdecyduje się na pełny rozwój pola. Projekt jest realizowany we współpracy z rosyjską firmą Rosnieft. Jednak nie jest projekt, w który norweski koncern jest zaangażowany po wprowadzeniu sankcji.

W latach 2017-2019 spółki miały w planie realizację prac wiertniczych na trzech odwiertach poszukiwawczych na lądzie, w formacji Domanik na wschód od Samary. Tutaj również czekają one na efekty testów produkcyjnych. Firmy wykonały także dwa odwierty na Morzu Ochockim w 2016 roku. Jednak nie udało się tam potwierdzić obecności węglowodorów.
Equinor jest także partnerem Rosjan na polu Kharjaga w północno-zachodniej Rosji od 1996 roku. Pole to jest obsługiwane przez rosyjską firmę Zarubezhnieft. Udział Equinor w wydobyciu wynosi ok. 9000 baryłek ropy dziennie.

Ponieważ Equinor jest również notowany w USA, władze amerykańskie sprawdzają, czy firma przestrzega sankcji. Reitan dodał, że jest w bliskim kontakcie z władzami UE, Norwegii i Stanach Zjednoczonych. - Jesteśmy na bieżąco informowani o tym, jak należy rozumieć sankcje i jakie mogą mieć one dla nas znaczenie - podkreśla cytowany przez BiznesAlert.pl Norweg, zaznaczając, że firma nie bierze udziału w działaniach z nimi niezgodnymi.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 13.02.2019r. 10:59
Ciekaw jestem na ile USA jest zdeterminowane do sankcji przeciwko Rosji ,gdy sojusznik z NATO czyni krecią robotę w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE