ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wieloletni prezes PKN Orlen zatrzymany przez CBA
12.02.2019r. 15:50

Wieloletni prezes PKN Orlen, Jacek K. został we wtorek zatrzymany przez CBA. Jak informuje prokuratura, postawi mu zarzuty nadużycia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków, które skutkowały znaczną szkodą majątkową dla firmy. Za taki czyn grozi od roku do 10 lat więzienia.

We wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało b. prezesa PKN Orlen Jacka K. i dwóch b. dyrektorów koncernu pod zarzutem wyrządzenia spółce szkody wielkich rozmiarów. W rozmowie z PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że po zakończeniu czynności i przeszukań z zatrzymanymi przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury CBA - dwoma w Warszawie i jednym pod Warszawą - trafią oni do łódzkiej prokuratury regionalnej. Tam mają usłyszeć zarzuty korupcyjne.

Jacek K. do PKN Orlen trafił w czerwcu 2008 r. na stanowisko wiceprezesa koncernu. Ale już we wrześniu tego roku został powołany na stanowisko prezesa największej spółki paliwowej. Ponownie wybrano go na drugą kadencję w marcu 2011 r., a w 2014 r. na trzecią. Po wygraniu wyborów przez PiS, w grudniu 2015 r. RN spółki odwołała go ze stanowiska, zastąpił go wieloletni poseł PiS i minister skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, Wojciech Jasiński.

K. jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, ukończył kierunek Ekonomika i Organizacja Handlu Zagranicznego. Po ukończeniu studiów w 1992 roku, rozpoczął pracę Banku Pekao S.A.; w 1993 roku w Ernst & Young na stanowisku konsultanta w Dziale Doradztwa ds. Zarządzania. W latach 1993 - 1997 pracował na stanowiskach asystenta, starszego asystenta, asystenta menedżera i menedżera w Dziale Corporate Finance w PricewaterhouseCoopers. Od 1997 r do 2002 r. był zatrudniony w Nomura International plc Londyn - Bankowość Inwestycyjna, jako osoba odpowiedzialna za rynek polski. W latach 1998 - 2002 Krawiec był prezesem dyrektorem Generalnym w spółce Impexmetal a w 2002 roku prezesem Elektrimu.

K. zasiadał też w radach nadzorczych kilku spółek m. in. przewodniczył radzie Huty Aluminium "Konin", Metalexfrance S.A. Paryż, był też członkiem rad nadzorczych Impexmetal S.A., Elektrimu PTC Sp.(ERA GSM), Elektrimu Telekomunikacja oraz PTE AIG. Prywatnie jest bratem byłej minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Małgorzaty Bochenek.

Nazwisko menedżera pojawiło się w związku z aferą taśmową. Ujawnione w tygodniku "Wprost" zapisy rozmów, jakie od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. prowadzili w warszawskich restauracjach osoby z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. "Wprost" m.in. opublikował stenogramy z rozmów Jacka K. z Pawłem Grasiem oraz z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim. Rozmowa z Grasiem dotyczy m.in. możliwości kandydowania przez Donalda Tuska na szefa Komisji Europejskiej lub Rady Europejskiej. K. mówi też, że jeśli Platforma przegra wybory to "przyjdą oszołomy i zrobią tu kocioł". Obaj rozmówcy narzekali na prokuraturę. Warszawską prokuraturę apelacyjną K. nazywa "totalnym pisogrodem".
Z Karpińskim Jacek K. rozmawiał m.in. o kondycji polskiej prasy, a także o relacjach premiera Węgier Viktora Orbana z Władimirem Putinem. Szef PKN Orlen mówi też o kampanii wyborczej z 2011 r. "Jak była kampania 2011 r. i oni tam z cenami jechali cały czas, że paliwo po 6 zł PiS napier... No i jest ta impreza w Focusie, już wiadomo, że wygraliśmy. Z Donaldem się spotykam i on: teraz k... to paliwo może być nawet i po 7 zł (śmiech)".

Po ujawnieniu stenogramów, w rozmowie z PAP z czerwca 2014 r. Jacek K. mówił, że choć część z poruszanych wątków miała "bezpośredni związek" z jego działalnością jako szefa płockiego koncernu, to "w rozmowach przeważały prywatne opinie i sądy formułowane na wiele różnych, niekiedy nawet niezwiązanych ze sobą tematów".

Jacek K. podkreślił wtedy, że "w rozmowach, które były prowadzone, i których fragmenty zdecydowała się opublikować redakcja +Wprost+, nie zapadały żadne decyzje".

Nazwisko K. pojawiło się również na kolejnych taśmach z afery podsłuchowej, które - w sierpniu 2017 r. - opublikował portal TVP Info. W nagraniach z 2014 r. w restauracji "Sowa i Przyjaciele" zarejestrowana jest rozmowa ówczesnego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego z Jackiem K. Spotkanie b. szefa MSZ z b. prezesem prezesa Orlenu odbyło się w słynnej restauracji pod koniec lutego 2014 r. Obaj m.in. zastanawiali się, jakie są szanse PO na utrzymanie władzy i omawiali wewnętrzne sprawy partyjne - konflikt między Grzegorzem Schetyną i Donaldem Tuskiem. Pod adresem obecnego szefa PO Grzegorza Schetyny pada w pewnym momencie określenie, że "ma knajacki styl lwowskiego żulika". Część rozmowy dotyczy też możliwości sprzedaży rafinerii w Możejkach, którą w 2006 r. kupił Orlen.

Według autorów Magazynu Śledczego Anity Gargas, b. szef PKN Orlen jest obecnie podejrzewany o to, że doprowadził do 3,3 mln zł szkody majątkowej przy rozliczaniu imprezy Verva Street Racing - Dakar na Stadionie Narodowym. Jacek K. i dyrektorzy mieli to uczynić "poprzez zapłatę wszystkich faktur, mimo że były zawyżane i mimo braku potrąceń ze sprzedaży biletów".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE