ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Polska może skorzystać z doświadczeń w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Danii
13.02.2019r. 09:28

Czy Bałtyk ma szansę stać się zagłębiem morskich farm wiatrowych? Czy Polska może zostać liderem w budowie nowych mocy energetyki wiatrowej offshore? Odpowiedzi na te i inne pytania już niebawem poznają uczestnicy wyjazdu studialnego do Danii. W programie wizyta na jednej z największych farm wiatrowych wiatrowych offshore w Europie - Anholt.

Nie bez przesady można powiedzieć, że obserwujemy boom na morskie elektrownie wiatrowe. Na Bałtyku kolejne farmy stawiają Niemcy i Duńczycy, a rynek energetyki offshore sondują także Litwini i Estończycy. W perspektywie dwudziestu lat Morze Bałtyckie ma szansę stać się drugim po Morzu Północnym zapleczem produkcyjnym zielonej energii w Europie.

To czy będziemy w stanie czerpać wymierne korzyści z offshore zależy w dużej mierze od naszego przygotowania - założeń nowej Polityki Energetycznej Polskim, systemu regulacyjnego i rozwiązań ustawowych, gotowości przemysłu do zagospodarowania potencjału, jaki stworzą inwestycję w budowę morskich farm wiatrowych.

"Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji polskiego programu morskiej energetyki wiatrowej jednakże powinniśmy poznać doświadczenia innych krajów, które z takich źródeł energii już korzystają - przekonuje Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych. Jeśli Polska zrealizuje plan przedstawiony w projekcie Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku mamy szansę stać się dużym graczem na rynku "offshore wind" w Europie. Potrzebne jest nam jednak zaplecze merytoryczne oraz wspomniana już baza doświadczeń, które pozwolą zrobić to lepiej i uniknąć błędów popełnionych przez innych. - Stąd też idea organizowanego przez DISE wyjazdu studialnego do Danii, na jedną z największych morskich farm wiatrowych w Europie, dla menedżerów z branży energetycznej Polsce, którzy będą realizować podobne inwestycje w Polsce. Kluczowym założeniem jest tu transfer wiedzy oraz doświadczeń - tłumaczy Nowakowski.

A jest z czego czerpać, bowiem Duńczycy mają w tej materii ogromne doświadczenie. Pierwsza na świecie morska elektrownia wiatrowa - Vindeby została zbudowana blisko trzy dekady temu właśnie przez Duńczyków na Bałtyku. Wypracowany przez Duńczyków przez kilkadziesiąt lat know how, procedury, rozwiązania, w znaczący sposób mogą wpłynąć na przyspieszenie i usprawnienie procedowania prac nad polskimi projektami budowy morskich farm wiatrowych.W trakcie wyjazdu studialnego do Danii, uczestnicy spotkają się między innymi z przedstawicielami firm działających w całym łańcuchu wartości morskich farm wiatrowych oraz będą uczestniczyć w seminarium poświęconemu doświadczeniom budowy farm wiatrowych offshore. - To będzie doskonała możliwość zapoznania się z dobrze działającym w energetyce duńskiej modelem biznesowym, zobaczenia z bliska infrastruktury związanej z funkcjonowaniem morskiej elektrowni wiatrowej czy zapoznania się ze sposobem zarządzania taką jednostką - wyjaśnia Nowakowski. Mamy nadzieję, że bogaty w wydarzenia program wizyty studialnej pozwoli w sposób kompleksowy poznać doświadczenia inwestycyjne oraz eksploatacyjne wielkoskalowej energetyki OZE. Jeśli poważnie myślimy o budowie elektrowni wiatrowych mocy rzędu 10 GW w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, to musimy bardzo dobrze rozumieć mechanizm całego procesu inwestycyjnego, a w szczególności ryzyka, które wiążą się z takim projektem. Warto również poznać doświadczenia eksploatacyjne zarówno z punktu widzenia integracji elektrowni wiatrowych offshore z systemem przesyłowym, ale również ich współpracy ze źródłami konwencjonalnymi, co w polskim przypadku będzie miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - dodaje prezes DISE.

Obecnie na Morzu Bałtyckim prowadzone są, na różnych etapach zaawansowania, prace nad 9 polskimi projektami morskich farm wiatrowych, między innymi przez: PGE, Polenergie, BTI, DEME czy PKN Orlen. Ten ostatni prowadzi właśnie badania środowiskowe na morzu oraz pomiary warunków wietrzności. Więcej informacji o wyjeździe studialnym znajdziecie państwo na stronie: http://dise.org.pl a także w mediach społecznościowych na profilach DISE na LinkedIn oraz Facebook.

Organizatorem wyjazdu studialnego jest DISE Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii oraz Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej.
DISE

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 13.02.2019r. 16:46
Ja miałem nadzieję, że DISE to będzie niezależny Think Tank, którego tak w Polsce brakuje, a tutaj widać, że panowie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 14-02-2019r. 01:42 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE