ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Młodzi na ulicach Brukseli z inicjatorką szkolnych protestów ws. klimatu
21.02.2019r. 17:44

Tysiące młodych ludzi wyszło na ulice Brukseli, aby wraz z młodą szwedzką działaczką Gretą Thunberg domagać się działań przeciwko globalnemu ociepleniu. Szef KE zapowiedział, że co czwarte euro z nowego budżetu UE pójdzie na działania łagodzące zmiany klimatyczne.

Jean-Claude Juncker i Greta Thunberg, której "strajk szkolny" zainspirował do protestów klimatycznych uczniów na całym świecie, spotkali się w czwartek w belgijskiej stolicy podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

16-letnia Szwedka w swoim przemówieniu wzywała do bardziej zdecydowanych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w atmosferze i broniła idei protestowania przez uczniów, zamiast chodzenia do szkoły.

"Niektórzy mówią, że walczymy o naszą przyszłość. To nieprawda. Nie walczymy o naszą przyszłość, walczymy o przyszłość dla wszystkich. Jeśli sądzicie, że powinniśmy być zamiast tego w szkole, sugerujemy, żebyście zajęli nasze miejsca na ulicach, podejmując strajk w pracy, albo najlepiej dołączcie do nas, żebyśmy mogli przyspieszyć proces" - apelowała działaczka.

Jak przekonywała, mówienie, że wszystko będzie w porządku i dalej "nierobienie niczego", nie pomoże. "A to jest właśnie coś, co robicie" - zwracała się do siedzących na sali polityków.

"Jeśli wciąż mówicie, że tracimy cenny czas na lekcje, to pozwólcie, że wam przypomnę, że nasi liderzy polityczni stracili dekady przez zaprzeczanie (istnieniu globalnego ocieplenia - PAP) i brak działań. Nasz czas się kończy. (...) Zaczęliśmy sprzątać wasz bałagan i nie skończymy, dopóki nie skończymy" - oświadczyła.

Szef Komisji Europejskiej, który był w trakcie jej przemówienia na sali i zabierał głos później, chwalił się, że sam, jak był młody, brał również udział w manifestacjach, jednak poza czasem szkolnym.
Przekonywał, że pokolenie obecnych polityków nie przyglądało się tylko zmieniającemu się światu bez żadnej reakcji. Jak mówił, z zadowoleniem przyjmuje fakt, że młodzi ludzie chcą wyznaczać zadania europejskim politykom i mobilizują ich.

Juncker zapowiedział przeznaczenie ogromnych środków z unijnej kasy na cele klimatyczne. "W następnym wieloletnim budżecie UE na lata 2021-2027, co czwarte euro zostanie przeznaczone na działania łagodzące zmiany klimatyczne (...). To będzie zmiana paradygmatu" - podkreślił.

Po obradach Thunberg dołączyła do młodych ludzi w Brukseli, którzy siódmy tydzień z kolei opuszczają przez jeden dzień w tygodniu lekcje, by wyjść z proekologicznymi transparentami na ulice.

Młoda Szwedka ze swoim własnym banerem przyjechała do belgijskiej stolicy koleją, bo ten środek transportu, w przeciwieństwie do odpowiadających za wielką emisję CO2 samolotów, jest bardziej przyjazny środowisku.

Już na dworcu Thunberg była witana niczym gwiazda przez setki osób wykrzykujących jej imię, a także dziesiątki fotoreporterów oraz dziennikarzy. "Nie tylko zmieniamy świat, my go ratujemy" - zwracała się do przybyłych.

Ruch strajków szkolnych, który poza Belgią objął już Niemcy, Austrię, Szwajcarię, czy Francję został zainspirowany przemówieniem Thunberg podczas konferencji klimatycznej w grudniu Katowicach. To wtedy opowiedziała jak w 2018 r. opuszczała szkołę, by przed budynkiem szwedzkiego parlamentu domagać się, wówczas jeszcze samotnie, działań na rzecz ochrony klimatu.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 21.02.2019r. 20:15
Ciekawe będzie jak ta znana młoda szwedzka działaczka zorganizuje u nas demonstracje antywęglowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE