ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TEMAT TYGODNIA

Rząd zgodził się na konsolidację pionową
08.06.2005r. 12:28

Rada Ministrów zaakceptowała "Aktualizację Programu realizacji polityki właścicielskiej ministra skarbu państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego" (przyjętego przez RM 28 stycznia 2003 r.)

Dokument zawiera informacje o realizacji ustaleń zawartych w dotychczasowym "Programie realizacji polityki właścicielskiej ministra skarbu państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego" oraz planach dalszej restrukturyzacji firm sektora elektroenergetyki, obejmujących konsolidację poziomą i pionową przedsiębiorstw, a także dalszych przekształceń własnościowych w sektorze. Zakres restrukturyzacji i prywatyzacji, określony w programie, praktycznie zrealizowano w kształcie przyjętym przez rząd.

Aktualizacja polityki właścicielskiej wynikająca z "Polityki energetycznej Polski do 2025 roku".

Dalsze działania restrukturyzacyjne i prywatyzacyjne powinny uwzględniać zmiany zachodzące w otoczeniu prawnym i gospodarczym, związane przede wszystkim z funkcjonowaniem jednolitego rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Sprostanie wymaganiom uczestnictwa w tym rynku przez przedsiębiorstwa energetyczne, pozostające własnością Skarbu Państwa, wymaga poddania ich wieloaspektowej restrukturyzacji, zapobiegającej przede wszystkim wypieraniu ich z rynku. Najpierw trzeba jednak wypełnić m.in. formalne postanowienia dyrektywy 2003/54/WE w zakresach i terminach już wdrożonych w Prawie energetycznym. Chodzi o zamierzenia współtworzące infrastrukturę rynku i jednocześnie chroniące słabych ekonomicznie odbiorców końcowych przed negatywnymi skutkami działania mechanizmów rynkowych. I tak dokonane już wydzielenie OSP, powinno jak najszybciej zostać "rozciągnięte" na spółki dystrybucyjne - powinien nastąpić rozdział działalności przesyłowej i dystrybucyjnej od pozostałej, związanej z wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej.

Muszą zostać powołani operatorzy systemów dystrybucyjnych i ustanowieni dostawcy z urzędu.

Polityka właścicielska ministra skarbu państwa w odniesieniu do spółek elektroenergetycznych obejmować będzie restrukturyzację, w tym konsolidację poziomą i pionową spółek wytwarzania energii i dystrybucji. Rozpoczęte procesy prywatyzacyjne będą kontynuowane, a dla przedsiębiorstw skonsolidowanych minister skarbu państwa przygotuje nową strategię prywatyzacji.

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja spółek Skarbu Państwa, ma służyć realizacji celów i priorytetów polityki energetycznej państwa oraz zobowiązań międzynarodowych Polski, w tym wynikających z członkostwa w UE, związanych z postępującą liberalizacją jednolitego rynku europejskiego.

Przewidywana konsolidacja pionowa stwarza możliwość uzyskania takich efektów skali, które mogą spowodować obniżkę kosztów działalności przedsiębiorstw energetycznych, a tym samym poprawę ich konkurencyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki. Konsolidacja zostanie przeprowadzona przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych narzędzi polityki gospodarczej (np. ograniczenia zakresu koncesji) i mechanizmów korporacyjnych (np. statuty spółek) tak, aby nie skutkowała remonopolizacją rynku energii elektrycznej. Wymaga to przede wszystkim przestrzegania właściwej sekwencji działań restrukturyzacyjnych.

Konsolidacja pozioma, a następnie pionowa, powinny doprowadzić do powstania na polskim rynku silnych grup energetycznych, które będą mogły konkurować z dużymi podmiotami energetycznymi na wspólnym rynku unijnym. Kapitałowe połączenia dystrybutorów i wytwórców energii elektrycznej, powinny zapewnić w najbliższych latach finansowanie inwestycji, co umożliwi dalszy rozwój polskiej energetyki.

Proces restrukturyzacji determinują dwie przesłanki. Pierwsza - wiąże się z rozwiązaniem kontraktów długoterminowych (KDT) na zakup mocy i energii, których PSE SA są stroną, i co stanowi istotną barierę dla konkurencyjnego rynku energii. Druga - to konieczność kontynuowania rzeczywistego i w pełni zgodnego z prawem wyodrębnienia OSP i przekazanie go wraz z majątkiem przesyłowym Skarbowi Państwa. Aktualnie rozpoczęte prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o likwidacji KDT i jednoczesna jej notyfikacja w Komisji Europejskiej, z uwagi na wiele niewiadomych tych działań, skłaniają do przyjęcia dwóch alternatywnych scenariuszy restrukturyzacji.

Prywatyzacja spółek sektora elektroenergetycznego

Prywatyzacja spółek sektora elektroenergetycznego będzie kontynuowana. Ścieżka wyboru trybu prywatyzacji (oferta publiczna, zaproszenie do rokowań) w każdym przypadku będzie poddana indywidualnej analizie i zostanie uzależniona od aktualnych uwarunkowań rynkowych, makroekonomicznych oraz potrzeb samej prywatyzowanej spółki.

Dla dużych grup i koncernów energetycznych preferowaną ścieżką prywatyzacji będzie oferta publiczna, nie wyklucza się również oferowania akcji tych przedsiębiorstw inwestorowi strategicznemu. W każdym przypadku projekcja rozwoju spółki będzie uwzględniała cele polityki energetycznej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy efektywności energetycznej i starannego wypełniania wymogów dotyczących ochrony środowiska. Prywatyzacja spółek sektora elektroenergetycznego obejmie:

- elektrociepłownie, ciepłownie i systemy cieplne, np.: elektrociepłownie (Tychy SA, Zabrze SA), zespół elektrociepłowni (Łódź SA, Bytom SA, Bydgoszcz SA) oraz WPEC Legnica SA, Ciepłownia Łańcut Sp. z o.o., Megawat SA;
- elektrownie systemowe i grupy wytwórcze, np.: zespół elektrowni (Ostrołęka SA, Dolna Odra SA), Elektrownia Kozienice SA, Południowy Koncern Energetyczny SA;
- spółki dystrybucyjne, np.: ENEA SA, KE ENERGA SA, ENION SA, EnergiaPro SA.

Planowane terminy zawarcia umów prywatyzacyjnych to lata 2005-2006 (terminy te mogą być zmodyfikowane). W przypadku oferowanych, niezadowalających parametrów transakcji prywatyzacyjnych, minister skarbu państwa rozważy włączenie poszczególnych spółek do funkcjonujących grup lub objęcie ich odrębnym procesem konsolidacji, natomiast w odniesieniu do spółek prywatyzowanych w trybie oferty publicznej, każdorazowo określi harmonogram wychodzenia Skarbu Państwa z ich struktury własnościowej.

Sprzedaż akcji Skarbu Państwa w spółkach sprywatyzowanych

Minister skarbu państwa będzie kontynuował działania mające na celu sprzedaż pozostałych akcji Skarbu Państwa w sprywatyzowanych spółkach. W szczególności będzie to dotyczyć następujących spółek:

- elektrociepłowni: elektrociepłownie (Kraków SA, Będzin SA, Białystok SA, Zielona Góra SA, Toruń SA) oraz Elektorciepłownie Warszawskie SA i Kogeneracja Wrocław SA;
- elektrowni systemowych: elektrownia (Skawina SA, Chorzów SA), ZE PAK SA;
- zakładów dystrybucyjnych: Górnośląski Zakład Energetyczny SA.

W pierwszej kolejności nabycie pakietów akcji, które zachował Skarb Państwa w sprywatyzowanych spółkach, zostanie zaoferowane inwestorom strategicznym. W uzasadnionych przypadkach akcje te będzie można zbyć innym podmiotom, również w trybie oferty publicznej.
www.kprm.gov.pl
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Krzyś 13.06.2005r. 08:06
Mogą, powinna, ma służyć to słowa najczęściej używane w projekcie rządowym i w artukule, tylko co one dają. Najwyższy czas na konkrety. Jakimi sposobami a najważniejsze w jakim celu ma być przeprowadzona restrukturyzacja energetyki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE