ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naukowcy zamieniają dwutlenek węgla z powrotem w węgiel
27.02.2019r. 15:03

Nowa metoda wykorzystująca katalizatory z ciekłych metali pozwala na sprawną przemianę dwutlenku węgla w stałą formę węgla. Twórcy tej techniki twierdzą, że może odmienić przetwarzanie cieplarnianego gazu.

Zespół z Royal Melbourne Institute of Technology na łamach pisma "Nature Communications" pokazał, jak w bezpieczny i wydajny sposób usuwać z atmosfery dwutlenek węgla.

Obecne podejście koncentruje się przede wszystkim na sprężaniu tego gazu do stanu ciekłego i umieszczaniu go pod ziemią.

Zdaniem badaczy z Melbourne zamiana CO2 w ciało stałe to jednak znacznie lepsze rozwiązanie.

"Choć nie możemy cofnąć czasu, zamiana dwutlenku węgla w węgiel i zakopywanie go w ziemi przypomina cofanie zegara emisji gazów cieplarnianych" - wyjaśnia jeden z badaczy dr Torben Daeneke.

"Do dzisiaj CO2 udawało się zamienić w ciało stałe tylko w ekstremalnie wysokich temperaturach, przez co było to niewykonalne na skalę przemysłową. Wykorzystując ciekłe metale jako katalizatory pokazaliśmy, że możliwa jest zamiana gazu z powrotem w węgiel w pokojowej temperaturze, w efektywnym procesie, który można przeprowadzić na dużą skali" - opowiada ekspert.

W opracowanej metodzie, CO2 umieszczane jest w zbiorniku z elektrolitem oraz działającym pod wpływem elektryczności katalizatorem.
Dwutlenek węgla w tych warunkach powoli zamienia się w zbudowane z węgla płatki, które samoczynnie odpadają od katalizatora.

Technika ta przynosi przy okazji inne korzyści. Powstający węgiel można na przykład wykorzystać do wytwarzania elektrod.

"Ubocznym skutkiem tego procesu jest to, że węgiel może gromadzić ładunek elektryczny, dzięki czemu staje się superkondensatorem. Można więc go wykorzystać jako element przyszłych samochodów (elektrycznych - przyp. red)" - twierdzi główna autorka odkrycia dr Dorna Esrafilzadeh.

To nie wszystko. "W procesie, jako produkt uboczny powstaje także syntetyczne paliwo, które także można wykorzystać w przemyśle" - dodaje badaczka.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-02/ru-crs022219.php

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Loża_Szyderców 28.02.2019r. 07:20
Ale jaki jest bilans energetyczny takiego procesu, oczywiście nie podano
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: a co.. 01.03.2019r. 12:28
.. z drugą zasadą termodynamiki ??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Link 02.03.2019r. 17:30
https://www.nature.com/articles/s41467-019-08824-8
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cześć 04.03.2019r. 22:23
Kiedy montujemy to ustrojstwa w naszych elektrowniach?
Same plusy z tego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE