ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Nowa metoda rekultywacji terenów zdegradowanych jako realizacja wyzwania gospodarki obiegu zamkniętego
28.02.2019r. 07:14

Firma Cobant opracowała nową metodę za gospodarowania odpadów powydobywczych węgla kamiennego i ubocznych produktów spalania oraz rekultywacji terenów zdegradowanych co stanowi realizację wyzwania gospodarki obiegu zamkniętego.

Wzrastające zainteresowanie zagadnieniami wpływu działalności człowieka na obserwowane zmiany klimatyczne jest jednym z czynników wymuszających proekologiczne działania w branży wydobycia i wykorzystania surowców energetycznych, szczególnie węgli kopalnych. Powstające w procesach przetwórstwa węgla kamiennego odpady drobnoziarniste, tzw. muły węglowe, stanowią odpad i deponowane są najczęściej w osadnikach powodując znaczącą degradację środowiska naturalnego. Aktualne regulacje prawne nie pozwalają na ich bezpośrednie wykorzystanie energetyczne. W ramach działań mających na celu ograniczenie szkodliwego oddziaływania kopalni na środowisko opracowano w firmie COBANT nowatorską technologię zagospodarowania drobnoziarnistych odpadów powydobywczych węgla kamiennego do wytworzenia pełnowartościowego paliwa stałego, zarówno dla energetyki zawodowej jak i ogrzewnictwa indywidualnego. Jakość otrzymywanego produktu potwierdzona została szeregiem badań oraz certyfikatami wydanymi przez niezależne instytucje (SGS, IChPW oraz CLPB). Technologia może być stosowana zarówno w przypadku odpadów zdeponowanych na osadnikach jak i pochodzących z bieżącej produkcji.

Ze względu na położenie tereny zajęte przez osadniki bardzo często są niezwykle atrakcyjne inwestycyjnie (bliskość aglomeracji miejskich i infrastruktury). Charakter zdeponowanych na osadnikach odpadów uniemożliwia jednak efektywne zagospodarowanie tych obszarów, zarówno ze względów środowiskowych jak również z powodu właściwości gruntu. Aby przywrócić te tereny dla celów inwestycyjnych konieczne jest przeprowadzenie rekultywacji. Dotychczas realizowane jest to zwykle poprzez fizyczne usunięcie odpadu, a dalszy jego los często pozostaje nieznany. Takie działanie jest wysoce nieefektywne z szeregu powodów, m.in. wiąże się z zaangażowaniem transportu drogowego, co podnosi koszty operacyjne i pociąga za sobą szereg uciążliwości dla okolicznych mieszkańców (hałas, obciążenie dróg, zniszczenie infrastruktury drogowej itd.). Brak jest też efektywnego zagospodarowania wartościowych składników mułów węglowych, tj. substancji węglowej jako potencjalnie atrakcyjnego surowca energetycznego.

Ideę procesu COBANT przedstawiono na rysunku:

Źródło: Cobant (opr. A.Witeczek)

Technologia COBANT bazuje na rozdziale frakcji palnych (substancji węglowej) od substancji mineralnej realizowanym w hydrocyklonach wzbogacających i klasyfikujących. W jej wyniku otrzymuje się produkt handlowy odpowiadający wymogom Rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Innowacyjność procesu wynika z mobilności instalacji, czyli przetwarzania odpadu w miejscu jego występowania oraz nieustannej kontroli procesu związanej ze zmiennością składu i właściwości przetwarzanego odpadu. Zapewnia również wysoką skuteczność odzysku wody, co redukuje jego wpływ na środowisko. W ramach projektu zrealizowano technologię w skali 500kg/h, a docelowo przewiduje się stworzenie jednostki mobilnej o wydajności 50 ton odpadu na godzinę.
COBANT Sp. z o.o. Sp.k.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE