ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Unipetrol planuje na połowę roku finał modernizacji elektrociepłowni w Litvinowie
06.03.2019r. 16:16

Unipetrol, czeska spółka PKN Orlen, planuje w połowie roku zakończenie modernizacji elektrociepłowni T700 w swym zakładzie w Litvinowie. Dzięki redukcji o ponad 50 proc. emisji tlenków azotu oraz siarki zostaną spełnione rygorystyczne unijne normy, które będą obowiązywać od 2020 r.

Informując o planowanym finale inwestycji Unipetrol przypomniał m.in., że elektrociepłownia T700 na węgiel brunatny została uruchomiona w latach 60. XX wieku i jest głównym dostawcą energii elektrycznej i pary wodnej dla zakładu w Litvinowie, gdzie znajduje się kompleks Chempark Zaluzi - największy podmiot chemiczny w Czechach.

Unipetrol podkreślił, że "kontynuuje modernizację swych instalacji energetycznych", a "celem jest zminimalizowanie ich wpływu na środowisko". Jak podał, prowadzona obecnie inwestycja, o łącznej wartości ponad 250 mln CZK, "dotyczy głównie zmniejszenia ilości emitowanych tlenków azotu i siarki w ciepłowni T700".

"Unipetrol planuje zakończyć modernizację elektrociepłowni w połowie tego roku" - zapowiedziała spółka. Unipetrol zwrócił przy tym uwagę, iż "przy zmniejszonej ilości emitowanych tlenków azotu i siarki o ponad połowę spełni nowe, rygorystyczne limity, które będą obowiązywały od drugiej połowy 2020 r."

Dyrektor segmentu energetycznego Unipetrolu Ludek Sklenar, cytowany w komunikacie czeskiej spółki ocenił jednocześnie, że elektrociepłownia T700 jest w bardzo dobrym stanie.

W styczniu Unipetrol informował, że przy wsparciu podmiotu doradczego chce przygotować studium wykonalności nowego źródła energii w zakładzie Chempark Zaluzi w Litvinowie. "Rok 2027 jest uważany za koniec żywotności instalacji T700" - podkreśliła wówczas czeska spółka.
Unipetrol wskazał zarazem, iż elektrociepłownia wymagałby wielu inwestycji, aby sprostać limitom dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych Unii Europejskiej, jaka ma obowiązywać od 2029 r.

Uwzględniając te czynniki, jak wyjaśniła wtedy spółka, wśród możliwych rozwiązań na nowe źródło energii zabezpieczające dostawy dla kompleksu Chempark Zaluzi w Litvinowie po 2027 r. "wybrano kogenerację - produkcję energii elektrycznej i ciepła - na bazie gazu ziemnego".

Unipetrol zwrócił wówczas uwagę, że w zakładzie w Litvinowie, oprócz kompleksu petrochemicznego, działa również jedna z dwóch jej rafinerii, których łączna zdolność przerobu ropy naftowej wynosi 8,7 mln ton rocznie.

PKN Orlen stał się udziałowcem Unipetrolu w 2005 r., gdy nabył 62,99 proc. akcji tej czeskiej spółki. W październiku 2018 r. koncern sfinalizował procedurę wykupu wszystkich jej akcji, należących do akcjonariuszy mniejszościowych. Od tego czasu PKN Orlen jest właścicielem 100 proc. akcji Unipetrolu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE