ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

PSEW: energetyka odnawialna to nie hazard
08.03.2019r. 10:13

Czy rząd chce zdestabilizować funkcjonowanie 6 tys. MW istniejących farm wiatrowych, ręcznie zaniżając poziom zielonych certyfikatów?

Stanie się tak po wprowadzeniu nowego mechanizmu obliczania tzw. opłaty zastępczej, wpływającej na cenę zielonego certyfikatu. Łączny przychód instalacji OZE zostanie ograniczony do poziomu nie przekraczającego 312 zł/MWh. Przy czym nie ma gwarancji, że taka cena zostanie osiągnięta.
To czwarta ingerencja w ten rynek na przestrzeni ostatnich pięciu lat. - Rząd znów stawia na szali istniejący już w naszym kraju potencjał zielonej energetyki. Zakłada się z inwestorami w OZE o stawkę, przy której przetrwają manipulowanie cenami świadectw pochodzenia - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Wprowadzenie nowego mechanizmu oznacza głęboką ingerencję w rynek i jest kolejnym przejawem wprowadzenia przepisów naruszających nabyte prawa inwestorów. To grozi falą bankructw w sektorze zielonej energii i kolejnymi pozwami przeciwko Skarbowi Państwa.

Z przeprowadzonej przez firmę TPA analizy skutków wprowadzenia takiego zapisu do prawa wynika, że ok. 70 proc. istniejących instalacji wiatrowych znowu znajdzie się w sytuacji, w której będzie miała trudność ze spłatą zadłużenia bankowego tym razem już długotrwałego, doprowadzającego do bankructwa.

- Takie żonglowanie prawem wyznaczającym ramy funkcjonowania kapitałochłonnych inwestycji w OZE zburzy odradzające się ostatnio zaufanie banków i międzynarodowych koncernów chcących stawiać kolejne farmy na lądzie w Polsce i rozwijać energetykę wiatrową w polskiej strefie Bałtyku. Nie wejdą w tak ryzykowny biznes, który - w obecnych okolicznościach - należałoby raczej nazwać hazardem - twierdzi prezes PSEW.

- Rząd osiągnie skutek odwrotny do zamierzonego. Bo nie dość, że nie spełni celów w zakresie OZE, to jeszcze skazuje polską gospodarkę na utratę konkurencyjności, a Polaków na smog i wysokie rachunki za prąd - dodaje Gajowiecki.

Odnawialne źródła energii, w tym stanowiące największy ich udział w Polsce wiatraki już wpływają na ceny prądu. W ostatnie wietrzne dni, pracujące na pełnych obrotach moce z zainstalowanych 6 GW, doprowadzały niekiedy do spadku giełdowej ceny energii poniżej 200 zł/MWh. To kilkadziesiąt złotych mniej niż w ostatnich miesiącach.
PSEW

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: cyborg 09.03.2019r. 10:07
Ze względów słusznościowych (nie obciążanie odbiorców energii elektrycznej kosztami nadmiernego wsparcia OZE, w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 09.03.2019r. 10:53
No przecież tak miało być, że OZE po osiągnięciu dojrzałości już nie potrzebuje dotacji i utrzyma się samodzielnie na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-03-2019r. 12:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dwk 10.03.2019r. 12:52
ci "pazerni Lobbyiści" maja rację, jeśli siada się do brydża to po rozdaniu nie można mówić, ze gamy w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 10.03.2019r. 22:41
Sorry wiatrakowcy. A dlaczego macie mieć lepiej niż cała energetyka, która jest czystym hazardem. A to zmienność cen... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE