ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Holandii aukcja dla offshore bez subsydiów
12.03.2019r. 11:13

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w Holandii została uruchomiona aukcja dla inwestorów planujących budowę kolejnych farm wiatrowych na morzu. W przeciwieństwie do tradycyjnych aukcji dla OZE, w których inwestorzy konkurują o wieloletnie gwarancje sprzedaży energii po zgłoszonej cenie, w holenderskiej aukcji dla offshore nie przewidziano żadnych publicznych gwarancji zakupu energii.

Przyjmowanie ofert w kolejnej holenderskiej aukcji dla offshore potrwa do 14 marca. Po zamknięciu przyjmowania aplikacji rządowa agencja wspierania przedsiębiorczości RVO ma podać, ilu inwestorów zgłosiło swoje wnioski.

Wśród kryteriów decydujacych o wyborze ofert nie ma ceny, po której inwestorzy zaoferują sprzedaż energii. Kryteria to natomiast m.in. doświadczenie i know how w zakresie budowy morskich wiatraków. Zgodnie z zasadami tej aukcji wygrani będą musieli uruchomić produkcję energii do 2023 r.

Jeśli do aukcji nie zgłosi się żaden inwestor, wówczas holenderskie władze mają przeprowadzić aukcję, w której uwzględnią możliwość przyznania gwarancji w zakresie preferencyjnego zakupu energii.

Jednak udział w aukcji bez subsydiów już potwierdził szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który jest również beneficjentem wcześniejszej holenderskiej aukcji, w której nie zapewniono gwarancji odkupu energii.

W ubiegłorocznej aukcji Vattenfall zyskał prawo do realizacji morskich wiatraków o łącznej mocy 700-750 MW, które mają stanąć w strefach Kust Zuid 1 i 2, na obszarze 356 km2 i w odległości 22 km od holenderskiego wybrzeża.

Infrastruktura przesyłowa ma być gotowa do połowy 2021 r., natomiast uruchomienie produkcji energii ma nastąpić do roku 2022.

Prace polegające na budowie infrastruktury przesyłowej dla morskich farm wiatrowych prowadzi krajowy operator systemu przesyłowego TenneT.

Pierwsze dwie aukcje dla offshore w Holandii - w każdej do podziału było 700 MW - odbyły się w 2016 r. Jedną wygrał duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), a drugą konsorcjum Shell i holenderskiego koncernu energetycznego Eneco.
Tym razem przedmiotem aukcji będą strefy Hollandse Kust III i IV.

Holendrzy mają przeprowadzić na razie 5 aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w każdej udostępniając po 700 MW, dzięki którym mają powstać do roku 2023 morskie wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW, obok już istniejących w holenderskiej części Morza Północnego wiatraków o mocy ok. 1 GW.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd do roku 2020 to budowa lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 6 GW, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o mocy 4,5 GW.

Zgodnie z opublikowaną w ubiegłym roku narodową strategią energetyczną, Holendrzy chcą uruchomić docelowo na swoich wodach terytorialnych morskie farmy wiatrowe o całkowitej mocy 11,5 GW.

Póki co na holenderskich wodach terytorialnych na koniec 2018 roku pracowało 365 turbin o łącznej mocy 1,118 GW.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope podaje, że w 2018 roku na europejskich morzach zainstalowano w sumie 409 turbin wiatrowych o łącznej mocy 2,649 GW.

Aż za 85 proc. tego potencjału miały odpowiadać dwa kraje - Wielka Brytania (44 proc.) i Niemcy (34 proc.). Na morzach należących do tych państw uruchomiono farmy wiatrowe o mocy odpowiednio 1,3 GW i 969 MW. Mniejszy potencjał morskich wiatraków uruchomiono w ubiegłym roku u wybrzeży Danii, Belgii i Holandii (po ok. 6-7 proc.).

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cyborg 12.03.2019r. 18:30
Popieram, w Polsce też powinny zostać rozpisane aukcje dla morskich farm wiatrowych na tych samych zasadach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE