ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwsze posiedzenie dialogu strategicznego między Polską a USA ws. energii
12.03.2019r. 12:50

Współpraca polsko-amerykańska w zakresie cyberbezpieczeństwa, energetyki jądrowej, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej oraz przy zwiększeniu zdolności importu LNG do Polski była tematem pierwszego posiedzenia dialogu strategicznego między Polską a USA w dziedzinie energii.

Wspólny komunikat na temat pierwszego posiedzenia dialogu strategicznego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie energii przekazały we wtorek Centrum Informacyjne Rządu oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

W spotkaniu zorganizowanym 11 marca br. w Houston uczestniczyły delegacje polskiego rządu pod przewodnictwem sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotra Naimskiego oraz Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem sekretarza do spraw energii Ricka Perry'ego. Strony zainaugurowały - jak poinformowano - strategiczny dialog w dziedzinie energii, zapowiedziany w podpisanym 9 listopada 2018 r. w Warszawie Memorandum o współpracy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Zgodnie z postanowieniami memorandum, celem spotkania było omówienie potencjału współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa, energetyki jądrowej, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej.

"Podczas rozmów skupiono się w szczególności na wspólnych projektach w sektorach cywilnej energetyki jądrowej, cyberbezpieczeństwa i paliw kopalnych. Grupy robocze powołane podczas posiedzenia rozpoczęły już dalszą pracę. Ich zadaniem będzie pogłębienie współpracy w tych obszarach i analiza możliwości sfinansowania realizacji wspólnych projektów" - poinformowano w komunikacie.
Zaznaczono, że "strony zgodnie doceniły rezultaty współpracy w zakresie otwierania rynku LNG, czego dowodem są zawarte w 2018 r. kontrakty na dostawy gazu ziemnego pomiędzy polskimi i amerykańskimi przedsiębiorstwami". Jednocześnie obie delegacje zgodziły się co do możliwości współpracy przy zwiększeniu zdolności importu LNG do Polski - dodano.

Porozumienie między Polską i USA o strategicznym dialogu w obszarze energii podpisali 9 listopada ub.r. w Warszawie Piotr Naimski oraz Rick Perry. Tuż przed podpisaniem dokumentu Naimski ocenił, że "partnerstwo pomiędzy Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie energii, bezpieczeństwa energetycznego jest na dobrej drodze". Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, na którym podpisano porozumienie Naimski deklarował, że "Polska chce umacniać i rozwijać współpracę z USA w zakresie energetyki nuklearnej i bezpieczeństwa cybernetycznego w sieci".

"Jeżeli nie będziemy w stanie obronić naszych sieci energetycznych, naszych instalacji krytycznych przed atakami, które będą prowadzone poprzez narzędzia informatyczne (...), będziemy bezradni" - wskazywał Naimski.

Uczestniczący w konferencji sekretarz stanu USA ds. energii podkreślał znaczenie podpisanej deklaracji. "Będziemy wspierali wysiłki Polski, aby zwiększała dywersyfikację energetyczną, w tym jeśli chodzi o energię nuklearną. Będziemy nadal koordynowali wysiłki, by przeciwstawiać się projektom energetycznym, które zagrażają naszemu wzajemnemu bezpieczeństwu" - mówił wówczas Perry.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE