ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Konsorcjum firm Qenergy i Celsium uruchomiło autorską instalację deNOx na kotle WR25 w ciepłowni w Skarżysku Kamiennej
14.03.2019r. 06:15

22.02.2019r. w ciepłowni firmy Celsium w Skarżysku Kamiennej uruchomiono instalację odazotowania spalin na kotle WR-25 opalanym węglem kamiennym. Instalacja została zaprojektowana przez firmę Qenergy i wykonana przez firmę Celsium. Instalacja odazotowania jest pierwszą częścią Zintegrowanej Modułowej Instalacji Efektywnej Redukcji Zanieczyszczeń (ZMIERZ).

Celem instalacji jest redukcja tlenków azotu i umożliwienie pracy tego kotła po 17 sierpnia 2021 roku tj. po wejściu w życie DECYZJI WYKONAWCZEJ KOMISJI (UE) 2017/1442 z dnia 31 lipca 2017r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE.

Redukcja tlenków azotu prowadzona jest z zastosowaniem metod pierwotnych i wtórnych. Pierwszym etapem jest zapobieganie wytwarzaniu się części tlenków azotu poprzez poprawę jakości procesu spalania realizowaną przez nowy układ podawania powietrza wtórnego. Odazotowanie właściwe prowadzone jest metodą SCNR poprzez wtrysk wody amoniakalnej do komory spalania kotła. Instalacja została zaprojektowana i wykonana jako dedykowana dla tego kotła. Projekt instalacji przewiduje skalowanie układu do innych kotłów typu WR.

Pierwsze dni pracy instalacji wykazały stabilną redukcję tlenków azotu do poziomu poniżej 175mg/Nm3 przy 6% zawartości tlenu w spalinach.
Przewiduje się zakończenie ruchu regulacyjnego pod koniec marca tego roku, po tym czasie instalacja powinna osiągać parametry projektowe przy stabilnej pracy w przedziale obciążeń od ok 25-100% mocy kotła.
W ramach projektu ZMIERZ konsorcjum firm realizuje również instalację odsiarczania spalin dla tego kotła. Planowany termin uruchomienia tej instalacji deSOx to koniec roku 2019r.

Usługa jest rezultatem projektu realizowanego przez Celsium Sp. z o.o. oraz Qenergy Sp. z o.o. "Zintegrowana Modułowa Instalacja Efektywnej Redukcji Zanieczyszczeń dla kotłów typu WR" dofinansowanego ze środków POIR 2014-2020, Program sektorowy: PBSE, Działanie 1.2: Sektorowe programy B+R, Priorytet I: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa, Umowa
o dofinansowanie nr POIR.01.02.00-00-0280/17-00/

Celsium

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jacek 14.03.2019r. 08:58
Gratulję !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE