ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd Wenezueli oskarża Guaido o sabotaż sieci eklektycznej
12.03.2019r. 19:21 12.03.2019r. 18:16

Władze Wenezueli poinformowały we wtorek, że energię elektryczną przywrócono na terenie "prawie całego kraju"; oskarżyły USA o prowadzenie przeciw nim "wojny elektrycznej", a Juana Guaido o udział w "akcji sabotażu" systemu energetycznego kraju.

Minister komunikacji Jorge Rodriguez powiedział dziennikarzom, że energię elektryczną przywrócono na terenie "prawie całego kraju". Po awarii, do których doszło w miniony czwartek, większość kraju była sparaliżowana z powodu braku energii elektrycznej.

Rodriguez nazwał przywrócenie zasilania "zwycięstwem" wobec "ataku terrorystycznego", jaki USA przypuściły na sieć energetyczną Wenezueli oraz "jej mózg". Ostrzegł, że należy zachować czujność, ponieważ "wojna elektryczna wciąż trwa".

Również we wtorek prokurator generalny Wenezueli Tarek William Saab nakazał Sądowi Najwyższemu wszcząć śledztwo wobec tymczasowego prezydenta Juana Guaido w związku z "jego domniemanym zaangażowaniem w sabotaż systemu energetycznego Wenezueli". Dodał, że awaria prądu przyczyniła się do fali przemocy, napadów i rabunków.

Wcześniej dotychczasowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył USA o "cybersabotaż" sieci elektrycznej i nakazał amerykańskim dyplomatom opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin.
W poniedziałek wenezuelski parlament, w którym większość ma opozycja, uchwalił w związku z brakiem energii elektrycznej dekret o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie całego kraju, zaproponowany przez Guaido, który jest też przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego i liderem opozycji.

Wenezuelscy eksperci twierdzą, że problemy z dostawami energii elektrycznej są rezultatem awarii, do której doszło w elektrowni wodnej w Guri, zbudowanej w latach 1963-1986 i zaspokajającej 80 proc. potrzeb energetycznych kraju. Niezależni eksperci zwracają uwagę na chroniczne niedoinwestowanie elektrowni i bardzo zły stan infrastruktury.

Opozycja oskarża reżim Maduro o doprowadzenie bogatego w ropę i zamożnego niegdyś kraju do krachu gospodarczego. USA nałożyły na Caracas surowe sankcje mające odciąć reżim od systemu finansowego i dochodów z eksportu ropy.

Maduro, który nazywa Guaido marionetką Stanów Zjednoczonych, ma jednak nadal poparcie sił zbrojnych, a na arenie międzynarodowej - Rosji i Chin.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE