ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE spodziewa się w '19 spadku EBITDA w dystrybucji, obrocie i ciepłownictwie
12.03.2019r. 22:37

Polska Grupa Energetyczna w 2019 roku spodziewa się spadku raportowanego wyniku EBITDA w porównaniu z 2018 r. w segmentach dystrybucji, obrotu i ciepłownictwa - podała grupa w prezentacji wynikowej. Spółka oczekuje wzrostu wyników w segmencie energetyki konwencjonalnej i stabilnej EBITDA w energetyce odnawialnej.

Według przewidywań, EBITDA w segmencie energetyki konwencjonalnej powinna wzrosnąć. Grupa zakłada zrealizowaną średnioroczną cenę hurtową energii na poziomie 240-244 zł/MWh. Przewiduje łączny wzrost kosztu węgla ok. 20 proc.

PGE planuje niższe wolumeny produkcji z węgla brunatnego, głównie ze względu na większe obciążenie remontowe w Bełchatowie (remonty BAT/BREF).

Spółka spodziewa się w 2019 r. wzrostu ogólnego kosztu uprawnień do emisji z powodu dynamicznego wzrostu notowań, a alokacja darmowych uprawnień CO2 będzie mniejsza rdr, na poziomie ok. 9 mln ton w porównaniu do ok. 12 mln ton w 2018.

PGE podała w prezentacji, że od I kwartału 2019 będzie raportować wyniki działalności kogeneracyjnej w segmencie ciepłownictwo. Spółka przewiduje, że ten obszar zanotuje wynik EBITDA niższy rok do roku. Wzrost cen węgla i uprawnień do emisji nie zostanie w pełni przeniesiony w taryfach na ciepło ze względu na charakter i formułę taryf. Spółka przewiduje też niższy poziom przychodów z tytułu wsparcia dla istniejących aktywów kogeneracyjnych.

PGE przewiduje w 2019 r. stabilny wynik EBITDA w obszarze energetyki odnawialnej. Wskazuje na średniorocznie wyższe ceny energii i wolumen produkcji zależny od warunków pogodowych.
Spadku EBITDA grupa spodziewa się w segmencie obrotu. Oczekuje wypłaty rekompensat wynikających z ustawy o cenach energii pozakończeniu procesu legislacyjnego i utrzymania trendów rynkowych.

W segmencie dystrybucji również przewidywany jest spadek EBITDA. PGE podała w prezentacji, że wpływ ustawy o cenach energii będzie neutralny. Spodziewana wartość regulacyjna aktywów (WRA) to ok. 16,7 mld zł, oraz ok. 132 mln zł z tytułu inteligentnych liczników (AMI). Średnioważony koszt kapitału (WACC) na 2019 rok spodziewany jest na porównywalnym do 2018 r. poziomie. Za 2018 rok wynosił 6,015 proc. (przed opodatkowaniem).

W 2018 r. raportowana EBITDA PGE spadła do 6,364 mld zł z 7,650 mld zł w 2017 roku.

EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna wyniosła w 2018 roku 2,94 mld zł (spadek o 28 proc. rdr), EBITDA segmentu dystrybucja 2,46 mld zł (wzrost o 6 proc.), EBITDA segmentu obrót 263 mln zł wobec 811 mln zł rok wcześniej (spółka zawiązała rezerwę na kontrakty rodzące zobowiązania w PGE Obrót, w związku z wdrożeniem ustawy ws. cen energii), a EBITDA segmentu energetyka odnawialna 463 mln zł (364 mln zł rok wcześniej).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE