ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE zakłada, że otrzyma rekompensaty za utrzymanie cen energii, które w pełni pokryją straty
13.03.2019r. 11:47

PGE zakłada, że otrzyma rekompensaty, które w pełni pokryją straty wynikające z zamrożenia w tym roku cen energii - poinformował wiceprezes PGE Emil Wojtowicz.

"Zakładamy, że otrzymamy w formie rekompensat pełen zwrot strat, które by wynikały z ustawy zamrażającej ceny energii" - powiedział Wojtowicz podczas środowej telekonferencji.

Zauważył, że rekompensaty "pewnie nie będą od razu".

Pytany, jak będzie wyglądał w segmencie obrotu pierwszy kwartał, odpowiedział: "W wynikach może nie być jeszcze taki zły, bo spółka PGE Obrót ma pewien czas na zmianę cen po wydaniu rozporządzenia. Na dzisiaj zastanawiamy się, jakie przychody powinniśmy w I kwartale rozpoznawać. Zmienia się audytor i będziemy musieli to z nim omówić. Na dzisiaj stosujemy ceny wynikające albo z cenników na dzień 30 czerwca 2018 r., albo z umów, które klienci mieli na koniec roku. Otrzymujemy różne wnioski od klientów, by ceny już obniżyć, mimo że nie ma faktycznie rozporządzenia".

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował w poniedziałek, że rozporządzenie w sprawie cen prądu będzie wydane do końca marca.
Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cenach prądu. Nowelizacja przywraca Prezesowi URE wyłączne prawo do ustalania opłat za przesył i dystrybucję energii elektrycznej.

Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową płaconą przez odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Ustaliła też utrzymanie cen dla odbiorców końcowych w 2019 r. na poziomie z 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja przewiduje, że ceny stosowane przez spółki obrotu (sprzedawców energii) dla odbiorców końcowych mają odpowiadać w 2019 r. albo zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfie z 31 grudnia 2018 r., albo - jeżeli cena ustalona jest w inny niż taryfa sposób - odpowiadać obowiązującej danego odbiorcę końcowego 30 czerwca 2018 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ewa1 13.03.2019r. 13:34
Na razie problem jest z napisaniem rozporządzenia do kulawej ustawy-także PGE może jeszcze długo poczekać na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE