ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Operator i Lasy Państwowe zamontują platformy pod gniazda dla rybołowów
13.03.2019r. 13:25

Lasy Państwowe wspólnie z Eneą Operator zamontują ponad 20 platform pod gniazda dla rybołowów na słupach wysokiego napięcia. Będzie to jeden z efektów porozumienie, na mocy którego oba podmioty mają współpracować przy ochronie zagrożonego w Polsce wyginięciem rybołowa.

Projekt koordynowany przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych będzie realizowany wspólnie przez ponad 30 nadleśnictw w północnej Polsce. Działanie jest objęte finansowaniem przez Komisję Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu LIFE. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, ma być kontynuowany również po 2020 r.

Projekt Lasów Państwowych o wartości 5,6 mln zł, jest pierwszym tak kompleksowym przedsięwzięciem w Polsce, którego celem jest ochrona rybołowów. W latach 2017-2020 zamontowanych zostanie 240 platform na drzewach, kilkadziesiąt na słupach wysokiego napięcia,
a każde ze znanych stanowisk tego gatunku objęte zostanie szczegółowym monitoringiem. Co roku kilka ptaków będzie miało założone nadajniki GPS, dzięki czemu możliwe będzie śledzenie ich tras migracyjnych. Projekt realizowany jest we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów. Takie działania są z sukcesem realizowane u naszych niemieckich sąsiadów, gdzie populacja tych ptaków potroiła się w ciągu 15 lat.

- To największe i najważniejsze dla ochrony rybołowów przedsięwzięcie realizowane kiedykolwiek w Polsce. Montowanie platform dla tych ptaków na słupach energetycznych to dobra i sprawdzona praktyka, uzupełniająca montowanie gniazd na odpowiednich drzewach. Wspólnie z naszymi partnerami zaangażowanymi w projekt liczymy, że bezpieczne i wygodne miejsca przyciągną w tym sezonie powracające rybołowy, zostaną zasiedlone i odbędą się w nich skuteczne lęgi - powiedział Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
- Potrzebujemy działań odważnych, o dużym rozmachu i skoordynowanych, by szybko stworzyć w polskich lasach warunki do ustabilizowania, a następnie wzrostu populacji tego zagrożonego, wspaniałego gatunku ptaków szponiastych. Ochrona przyrody to integralna część działalności Lasów Państwowych, co widać w codziennej praktyce zrównoważonej gospodarki leśnej, ale też w dużych programach ochrony i restytucji wielu gatunków, jakie prowadzimy. Cieszy nas ogromnie każdy przypadek, kiedy tak poważni partnerzy, jak Enea Operator, wspierają leśników i naukowców w tych działaniach - dodał Andrzej Konieczny.

Montaż platform pod gniazda to jedno z najważniejszych działań ochrony rybołowa w projekcie realizowanym przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Rybołowy to jedne z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce. Ze statystyk prowadzonych przez Komitet Ochrony Orłów wynika, że nasz kraj zamieszkuje zaledwie od 25 do 30 par tych zwierząt. Rybołowów w Polsce jest mniej niż par orła przedniego.

- Obecnie na terenie działania Enei Operator prym w czynnej ochronie rybołowa wiedzie województwo lubuskie. W lutym 2016 r. podpisaliśmy porozumienie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim o współpracy w czynnej ochronie rybołowa na Ziemi Lubuskiej.
Do tej pory zamontowaliśmy na tym obszarze 11 platform na słupach wysokiego napięcia. Ostatni montaż miał miejsce miesiąc temu na terenie gminy Lubsko. Dzięki podpisanemu dzisiaj kolejnemu porozumieniu i ogromnemu zaangażowaniu Enei Operator można mówić, że energetycy czynnie włączają się w ochronę rybołowa - powiedział Andrzej Kojro prezes Enei Operator.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE