ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ustroń przystąpił do programu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji
13.03.2019r. 16:38

Uzdrowiskowe miasto Ustroń w Beskidach przystąpiło w środę do pilotażowego programu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. Zdaniem burmistrza Przemysława Korcza, to dowód, jak bardzo samorządowi zależy na czystym powietrzu i utrzymaniu statusu zdroju.

Program "Zintegrowany system wsparcia polityki i programów niskiej emisji" ma sprzyjać ekologii m.in. poprzez inwentaryzacje kotłów i badanie zanieczyszczeń powietrza. W pilotażu uczestniczy dziewięć miast: Karczew, Mszana Dolna, Nowy Targ, Opoczno, Skała, Skawina i Zabrze, Targówek, będący dzielnicą Warszawy, a także Ustroń, który jest jedynym uzdrowiskiem w tym gronie.

Podpisy pod dokumentem o przystąpieniu Ustronia do pilotażu oprócz burmistrza miasta złożył pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, Piotr Woźny.

Woźny powiedział, że dzięki projektowi powstanie prototyp systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy. Przeprowadzone zostaną także badania spirometryczne u dzieci w wieku od 10 do 13 lat. "Chcemy zobaczyć, jak wygląda ich kondycja i zderzyć te dane z informacjami na temat jakości powietrza. Takich danych nie posiadamy" - powiedział.

Woźny podkreślił zarazem znaczenie stworzenia narzędzia do inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. "Trudno walczyć z czymś, co nie jest policzone i zweryfikowane. (...) Teraz damy praktyczne narzędzie do tego" - zapewnił.

W przyszłości narzędzie będzie wykorzystywane w całym kraju. "Przez lata wydatkowaliśmy pieniądze na walkę ze smogiem. Problem polega na tym, że każda jednostka administracji wydaje je sama: rząd, fundusz ochrony środowiska, gminy, powiaty. Dzięki narzędziu, które testujemy, powstanie baza danych na temat tego, gdzie mamy największy problem z jakością powietrza. Głównym zadaniem, jakie stawiamy przed sobą, jest (...) uzyskanie precyzyjnej informacji, gdzie są miejsca wymagające najszybszej interwencji i gdzie skoncentrowanie działań przyniesie najszybciej pożądany efekt. Teraz ze smogiem walczymy po omacku, bo nie mamy precyzyjnych informacji. Ten projekt je dostarczy" - podkreślił Woźny.

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz potwierdził, że nie wszystkie dotychczasowe działania były skuteczne. "Przykładowo, gdyby zakazać palenia węglem w całym Krakowie, to jakość powietrza poprawi się tam o 3 do 6 proc. Problem tego miasta polega na położeniu w niecce. Przez układy powietrzne zasysa ono powietrze wokół miasta. Chodzi więc o to, by gminy wiedziały, jak lokować środki i nie ładować ich w działania o niskiej efektywności" - wyjaśnił.
Pilotaż, do którego przystąpił Ustroń, zostanie zrealizowany do grudnia br. W terenie testowane są już różne sposoby inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. W Skawinie burmistrz wraz z nakazami zapłaty podatku od nieruchomości przesłał mieszkańcom ankiety. "W Skawinie jest 19,7 tys. domów. Pod koniec marca będziemy wiedzieli, ilu mieszkańców wypełniło ankiety" - powiedział Piotr Woźny. W Ustroniu zajmą się tym kominiarze. Dotychczas zinwentaryzowali już ok. 500 kotłowni. To szósta część wszystkich domów.

Zbieraniem danych zajmie się Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy. "Stworzył on już bazę danych 14,5 mln gospodarstw domowych w Polsce pod kątem dostępu do szerokopasmowej sieci internetowej. (...) Skoro poradził sobie z tym, to pewnie prościej będzie zrobić bazę ok. 6 mln budynków z informacją, jakie jest źródło ciepła" - dodał Piotr Woźny.

Jak ocenił pełnomocnik premiera, w rok, półtora po zakończeniu pilotażu, z przygotowywanego narzędzia będą mogły korzystać wszystkie samorządy.

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz podkreślił, że dbałość o czyste powietrze ma dla miasta priorytetowe znaczenie. "Ustroniowi zależy na utrzymaniu statusu uzdrowiska. Czyste powietrze, oprócz innych uwarunkowań, jest z tym integralnie związane. Działania proekologiczne są dla nas priorytetem. W mieście w ostatnich 8 latach wymieniliśmy już kilkaset pieców, dzięki wsparciu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska"- powiedział samorządowiec.

"Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji" jest elementem programu prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków (GOSPOSTRATEG)".

GOSPOSTRATEG wdrażany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ukierunkowany został na wyzwania rozwojowe wskazane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a jego głównym założeniem jest wykorzystanie rezultatów badań na rzecz kształtowania krajowych i regionalnych polityk rozwojowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE