ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Katowicach zamontowano 127 czujników jakości powietrza
13.03.2019r. 18:44

Samorząd Katowic w ramach europejskiego projektu Awair ukończył montaż 127 czujników powietrza. Informacje o wartości stężeń m.in. pyłów będą dostępne w internecie i na specjalnych ekranach; w przyszłości pozwolą na prognozowanie jakości powietrza na kolejne dni.

Jak wynika z informacji zamieszczonych w środowym biuletynie katowickiego magistratu, trwa odbiór zainstalowanych ostatnio 87 czujników oraz 114 ekranów. Po zatwierdzeniu poprawności działania urządzeń i wykonanych prac, nowe czujniki pojawią się na mapie systemu monitoringu jakości powietrza znajdującej się pod adresem: powietrze.katowice.eu

Pierwsze 32 czujniki badające jakość powietrza zainstalowano w 2018 roku w przedszkolach, żłobkach i innych instytucjach. Cały system o wartości ponad 590 tys. zł składa się ze 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane wartości stężeń m.in. pyłów PM10 i PM2.5.

Katowicki samorząd uważa, że to największe tego typu rozwiązanie w Polsce - o gęstości pomiaru 0,77 czujnika na 1 km kw.

"W przyszłości dane z systemu Awair będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni z wykorzystaniem Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA), co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem" - wyjaśnił cytowany przez miasto jego prezydent Marcin Krupa.

"To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili - czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog - będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie" - wskazał prezydent.

Przypomniał, że w różnych miejscach miasta występują różnice w stężeniach pyłów - w zależności od dzielnicy czy warunków pogodowych. KISMiA, poprzez sieć czujników, będzie zbierał i przetwarzał informacje o jakości powietrza, a także m.in. o temperaturze, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru.
Prognozowanie różnych wydarzeń czy podgląd na kamerach KISMiA ma m.in. umożliwić lepszą koordynację działania służb - szczególnie policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Ich dyżurni będą mogli czerpać informacje, wymieniać się danymi, a tym samym mieć pełniejszy ogląd bieżącej lub przyszłej sytuacji. Strażacy znając np. siłę i kierunek wiatru będą wiedzieć, z jakiej strony podjechać do pożaru, a także, jaką trasę wybrać ze względu na tworzenie się korków.

Europejski projekt Awair koncentruje się na problematyce jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych (dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia).

Rezultatem projektu, finansowanego z programu Interreg Europa Środkowa, ma być opracowanie planu dotyczącego zmniejszenia wpływu zanieczyszczenia powietrza i smogu na życie mieszkańców. Projekt przewiduje m.in. działania pilotażowe w Katowicach w zakresie instalacji czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza w budynkach użyteczności publicznej.

Projekt - realizowany od września ub. roku do końca sierpnia 2020 r. - obejmuje również wymianę doświadczeń na poziomie międzynarodowym. Katowice włożą do niego m.in. wyniki badań, do których część materiału ma dostarczyć ankieta prowadzona obecnie wśród mieszkańców.

W anonimowej ankiecie mieszkańcy - obok podstawowych danych statystycznych - są pytani m.in. o wiek dzieci, rodzaj posiadanego ogrzewania, ocieplenie zamieszkiwanego budynku, podejmowaną aktywność na zewnątrz, środek transportu w drodze do pracy, ocenę jakości powietrza w trakcie i poza sezonem grzewczym, indywidualne postrzeganie wagi sprawy jakości powietrza oraz świadomość co do źródeł informacji na ten temat.

Liderem projektu Awair jest Regionalna Agencja Zapobiegania, Środowiska i Energii włoskiego regionu Emilia-Romagna, a wśród partnerów m.in. z Włoch, Węgier i Niemiec, jest także Główny Instytut Górnictwa. Budżet projektu to 1,94 mln euro; w tym budżet Katowic blisko ok. 290 tys. euro (z czego unijna dotacja pokrywa 250 tys. euro).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE