ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PE apeluje do KE i krajów UE o bardziej rygorystyczne normy jakości powietrza
13.03.2019r. 20:50

Europosłowie zaapelowali w środę w Strasburgu w niewiążącej rezolucji do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących jakości powietrza w sektorach transportu i rolnictwa.

W niewiążącej rezolucji przyjętej 446 głosami za, przy 146 przeciw i 79 wstrzymujących się posłowie podkreślają, że zanieczyszczenie powietrza ma wymiar lokalny, regionalny, krajowy i transgraniczny i wymaga działań na wszystkich szczeblach zarządzania.

Apelują do Komisji Europejskiej o zaproponowanie wprowadzenia bardziej rygorystycznych norm dla zanieczyszczeń w unijnych przepisach dotyczących jakości powietrza, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Eurodeputowani zwracają się też do władz krajów UE o opracowanie planów działań w zakresie czystego powietrza, obejmujących wszystkie źródła zanieczyszczenia powietrza i wszystkie sektory gospodarki.

Zdaniem PE, Komisja Europejska powinna zaktualizować dyrektywę w sprawie jakości powietrza zgodnie z obowiązującymi limitami WHO dotyczącymi zawartości cząstek stałych, tlenku siarki i ozonu. Powinna także przyspieszyć kontrolę przestrzegania przez państwa członkowskie norm emisji z samochodów z silnikami wysokoprężnymi zgodnie z prawodawstwem UE dotyczącym homologacji typu pojazdów.

Posłowie są zaniepokojeni rosnącymi dowodami naukowymi dotyczącymi wpływu na ludzi zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem drogowym. Wzywają również UE do opracowania procedur dochodzenia roszczeń zbiorowych w celu ochrony konsumentów w przypadku jakiegokolwiek przyszłego skandalu związanego z emisją samochodów.

Producenci samochodów powinni zmodernizować niezgodne z normami pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. Koszty powinny być ponoszone przez producentów samochodów.
Posłowie apelują o powiązanie środków z wspólnej polityki rolnej w przyszłym budżecie z obowiązkowymi środkami ograniczania zanieczyszczenia powietrza.

Obecnie sektory produkcji żywności i rolnictwa są odpowiedzialne za nadmierne emisje amoniaku (NH3), podtlenku azotu (N2O) i metanu (CH4). 94 proc. emisji amoniaku i 40 proc. emisji metanu pochodzi z działalności rolniczej.

Słaba jakość powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie, szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Około 90 proc. Europejczyków mieszkających w miastach jest narażonych na zanieczyszczenia powietrza uważane za szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Eurodeputowani przypominają, że unijne limity emisji są nadal wyższe od zalecanych przez WHO, a Europejska Agencja Środowiska (EEA) szacuje, że każdego roku ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów jest spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w UE.

Obecnie w 20 państwach członkowskich toczy się 29 postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z nieprzestrzeganiem unijnych dopuszczalnych wartości jakości powietrza, a około dwóch trzecich państw członkowskich nie przestrzega obecnie wartości dopuszczalnych dla pyłu zawieszonego PM10 i dwutlenku azotu (NO2).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE