ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAE: zapotrzebowanie na ropę na świecie będzie przyspieszać w następnym pięcioleciu
14.03.2019r. 06:39

USA mają odpowiadać za 70 procent wzrostu podaży na rynku i wyprzedzić Rosję, zajmując drugą lokatę wśród największych producentów ropy, tuż po Arabii Saudyjskiej - czytamy w BiznesAlert.pl.

Stany Zjednoczone mają być drugim eksporterem ropy po Arabii, Rosja ma zająć trzecie miejsce. Obecnie zajmuje drugie.

Światowe wydobycie ma wzrosnąć o 5,9 mln baryłek dziennie, głównie dzięki USA, które mają zapewnić z tego 4 mln baryłek nowej podaży. W 2021 roku staną się eksporterem netto ropy, a w 2024 będą wysyłać jej więcej niż Rosja. Będzie to jednak możliwe tylko przy istotnych inwestycjach w ropociągi pozwalające doprowadzić surowiec do naftoportów w Zatoce Meksykańskiej.
W tym samym czasie w kartelu naftowym OPEC będzie rosnąć podaż tylko dzięki Irakowi (wzrost z 4,9 do 5,8 mln baryłek dziennie) oraz Zjednoczonym Emiratom Arabskim (z 3,35 mln do 3,85 mln baryłek dziennie). Tymczasem całkowite wydobycie w kartelu ma spaść o 400 tysięcy baryłek dziennie do 34,5 mln baryłek na dzień.

MAE przewiduje, że Rosja zwiększy wydobycie w drugiej połowie tego roku, kiedy ma się skończyć porozumienie naftowe przedłużone na pierwsze sześć miesięcy 2019 roku. Zakłada skoordynowaną redukcję państw OPEC i dwunastu producentów spoza niego o 1,2 mln baryłek dziennie w stosunku do poziomu z października 2018 roku, kiedy Rosja wydobywała 11,4 mln baryłek dziennie. W 2021 roku ma wydobywać już 11,8 mln baryłek na dzień - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 14.03.2019r. 16:10
MAE ma pobożne życzenia...... W następnym pięcioleciu raczej należy spodziewać się stagnacji niż wzrostu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE