ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE chce budować elektrownie PV przy stacjach GPZ
14.03.2019r. 10:15

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, omawiając wczoraj wyniki finansowe Polskiej Grupy Energetycznej za 2018 rok, przedstawiciele tej firmy zasygnalizowali zwiększenie ambicji PGE w zakresie budowy elektrowni fotowoltaicznych. Póki co uruchomiony przez PGE potencjał w fotowoltaice pozostaje bardzo skromny jak na największy polski koncern energetyczny.

Polska Grupa Energetyczna ma przyjąć ambitniejsze cele w zakresie planowanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych w stosunku do podawanego wcześniej celu 100 MW w zainstalowanych systemach PV.

Jeszcze w 2017 r. PGE potwierdziło, że w celu postawienia 100 MW w fotowoltaice chce realizować własne projekty lub przejmować gotowe projekty, w tym mające zapewnione wsparcie w systemie aukcyjnym. Jednak od tamtego czasu państwowa grupa energetyczna nie oddała do użytku żadnej nowej elektrowni PV.

Na razie jedyną farmą fotowoltaiczną w portfelu wytwórczym spółki PGE Energia Odnawialna pozostaje instalacja o mocy 600 kW zrealizowana na Górze Żar w powiecie żywieckim, w pobliżu jednej z czterech elektrowni szczytowo-pompowych PGE. Przy tej farmie fotowoltaicznej PGE ma zresztą wkrótce uruchomić pilotażowy, bateryjny magazyn energii.

Przedstawiciele Grupy zapewniają jednak teraz, że liczba elektrowni fotowoltaicznych w portfelu PGE zacznie rosnąć.

Wiceprezes ds. operacyjnych PGE Ryszard Wasiłek poinformował wczoraj, omawiając plany inwestycyjne PGE, że największy polski koncern energetyczny przygotuje rewizję planów inwestycyjnych w zakresie fotowoltaiki, planując budowę większego potencjału niż zapowiadane wcześniej 100 MW.

Ryszard Wasiłek dodał, że do inwestycji w fotowoltaikę PGE chce wykorzystać zwłaszcza grunty należące do spółki PGE Dystrybucja, a - jak stwierdził wiceprezes PGE - elektrownie fotowoltaiczne miałyby stanąć m.in. przy należących do tej spółki stacjach GPZ.
Jak wynika z wypowiedzi wiceprezesa spółki PGE Energia Odnawialna Arkadiusza Sekścińskiego dla portalu Gramwzielone.pl, elektrownie fotowoltaiczne mają być też kluczowym elementem klastrów energii, w których rozwoju uczestniczy PGE.

Do zwiększenia swojego potencjału w fotowoltaice Polska Grupa Energetyczna nie wykorzystała dotychczasowych aukcji, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

W tych aukcjach wsparciem w postaci publicznych gwarancji odkupu energii przez 15 lat po zaoferowanej przez inwestorów cenie, indeksowanej o inflację, objęto projekty elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy kilkuset MW. Nie było jednak wśród nich projektów zgłoszonych przez państwowe koncerny energetyczne.

Należąca do grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem energii odnawialnej w kraju. PGE EO posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz wspomnianą farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana tych jednostek wynosi 2188,9 MW.

Wcześniej największa państwowa grupa energetyczna informowała, że chce utrzymać pozycję krajowego lidera w produkcji energii odnawialnej, na koniec przyszłej dekady generując 1/4 energii odnawialnej ogółem produkowanej w Polsce.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE