ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa liczy, że w I/II kw. rozwiąże rezerwę w segmencie sprzedaży
14.03.2019r. 11:09

Energa liczy, że w pierwszym lub drugim kwartale rozwiąże rezerwę w segmencie sprzedaży, związaną z ustawą zamrażającą ceny energii - poinformowali przedstawiciele grupy.

"W trybie pracy z audytorem zostaliśmy zobligowani w linii biznesowej sprzedaż do utworzenia 136 mln zł rezerwy w związku z ustawą w sprawie cen energii. Traktujemy ją jako rezerwę o charakterze technicznym, księgowym. Mamy nadzieję, że w pierwszym albo drugim kwartale odwrócimy tę rezerwę" - powiedział podczas telekonferencji Jacek Kościelniak, wiceprezes Energi.

Roman Staśkiewicz, prezes Energa Obrót, poinformował, że rezerwa będzie mogła zostać rozwiązana, gdy ruszy system wypłaty rekompensat, czyli po publikacji rozporządzenia do ustawy.

"Spodziewamy się, że będzie to w najbliższym czasie i tę rezerwę będziemy mogli rozwiązać" - powiedział.

Przedstawiciele Energi poinformowali, że dyskusje z audytorem w sprawie rezerwy były "burzliwe". Jak powiedział Kościelniak, spółka "miała bardzo poważne wątpliwości", czy ją uwzględniać w swoich księgach.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował w poniedziałek, że rozporządzenie w sprawie cen energii będzie wydane do końca marca.

Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cenach energii. Nowelizacja przywraca Prezesowi URE wyłączne prawo do ustalania opłat za przesył i dystrybucję energii elektrycznej.

Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 zł do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową płaconą przez odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Ustaliła też utrzymanie cen dla odbiorców końcowych w 2019 r. na poziomie z 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja przewiduje, że ceny stosowane przez spółki obrotu (sprzedawców energii) dla odbiorców końcowych mają odpowiadać w 2019 r. albo zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfie z 31 grudnia 2018 r., albo - jeżeli cena ustalona jest w inny niż taryfa sposób - odpowiadać obowiązującej danego odbiorcę końcowego 30 czerwca 2018 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE