ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Droższa ropa pomaga PGNiG szukać i wydobywać, ale utrudnia sprzedaż
14.03.2019r. 13:31

PGNiG przedstawiło wyniki spółki z 2018 roku. Według prezesa PGNiG Piotra Woźniaka zeszły rok był dobry dla spółki, ale 2019 może już taki nie być. Droższa ropa pomaga szukać i wydobywać, ale utrudnia sprzedaż - czytamy w BiznesAlert.pl.

EBITDA spółki wyniosła ponad 7 mld zł. Zdaniem Woźniaka jest to wysoko postawiona poprzeczka, którą będzie trudniej przeskoczyć w 2019 roku. - Umacniamy pozycję w segmencie upstream. 71 procent EBITDA daje nam poszukiwanie i wydobycie - wskazał Piotr Woźniak.

- Spróbujemy dostać się do warstw podsolnych w południowo-wschodniej części Bieszczad w miejscowości Nowe Sady - przypomniał prezes. Wiertnicy zaczną jesienią i pełną głębokość osiągną w grudniu. - To jedna, może nie ostatnia, ale jedna z większych nadziei na odkrycie nowego złoża.
Prezes zapowiedział także kolejne poszukiwania na mniejszych złożach.

- Najgorzej wypadł segment obrót i magazynowanie. On pociągnął nam EBITDA w dół, bardziej niż w zeszłym roku - przyznał Woźniak. - To problematyczne dla spółki zajmującej się handlem gazem - dodał.
Więcej na ten temat powiedział Michał Pietrzyk. Powodem lepszych wyników w poszukiwaniu i wydobyciu był wzrost ceny ropy z średnio 205 zł za baryłkę w 2017 roku do 257 złotych. To wzrost o 25 procent. Wzrosło także wydobycie ropy w Grupie PGNiG z 1257 do 1345 tys. ton, czyli o 7 procent.

Segment obrotu i magazynowania z tych samych powodów miał większe problemy. - Nasz główny kontrakt długoterminowy jest w znacznej części oparty na notowaniach produktów ropopochodnych. Wzrosły zatem koszty pozyskania gazu z zagranicy - przyznał cytowany przez BiznesAlert.pl Pietrzyk.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE