ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białystok. Ponowny przetarg na wymianę starych kotłów grzewczych na ekologiczne
14.03.2019r. 13:58

Gmina Białystok ogłosiła ponowny przetarg na wykonawcę instalacji grzewczych w oparciu o kotły gazowe; chodzi o modernizację 225 kotłowni domowych wyposażonych w niskowydajne i nieekologiczne kotły węglowe. To projekt ze wsparciem UE. Jego realizacja potrwa do jesieni 2020 r.

Po raz pierwszy przetarg związany z projektem "Modernizacja źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku" miasto ogłosiło przed rokiem. Wówczas obejmował on 225 kotłów gazowych i tyle samo instalacji solarnych. Do wyboru wykonawcy wymiany pieców nieekologicznych na gazowe ostatecznie nie doszło, bo jesienią 2018 roku przetarg w tym zakresie został unieważniony.

Teraz miasto ponownie ogłosiło zamówienie na zaprojektowanie i modernizację takich kotłowni w taki sposób, by były to wyłącznie kotłownie opalane gazem ziemnym. Nabór chętnych, którzy poniosą 15 proc. kosztów inwestycji (pozostałe pokryje dofinansowanie unijne), przeprowadzono już wcześniej.

"Chcemy pomóc mieszkańcom w wymianie starych, nieekologicznych pieców lub palenisk węglowych na nowoczesne. Chodzi o to, aby jakość powietrza w naszym mieście była jak najlepsza" - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk, cytowany w czwartkowym komunikacie magistratu.
Wykonawca wybrany w przetargu, w którym oferty można składać do 16 kwietnia, będzie miał za zadanie przeprowadzić weryfikację techniczną, wykonać dokumentację projektową i przeprowadzić prace montażowo-instalatorskie, a po uruchomieniu kotłowni - zapewnić usługi gwarancyjne i serwis. Zadanie to ma być zrealizowane do końca października 2020 r.

Jak przypomina magistrat, koszt projektu "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku" jest szacowany na 8 mln zł, z czego blisko 7 mln zł ma stanowić dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wkład własny mieszkańca - w zależności od rodzaju instalacji - powinien wynieść ok. 2,1-3 tys. zł.

Nabór chętnych odbył się jeszcze w 2017 roku. Do magistratu wpłynęło wówczas blisko 640 wniosków na wymianę kotłów i instalacje kolektorów słonecznych. Władze Białegostoku przyznawały wtedy, że skala projektu nie jest duża w stosunku do potrzeb, ale traktują go jako swego rodzaju pilotaż. Chcą bowiem poznać skalę zainteresowania mieszkańców i nie wykluczają podobnych działań w przyszłości.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE