ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy, bezpiecznie wycofano 14 górników
14.03.2019r. 14:07

14 górników znalazło się w rejonie silnego wstrząsu, do którego doszło w czwartek w kopalni Rydułtowy - części rybnickiej kopalni ROW. Pracowników bezpiecznie wycofano z zagrożonej strefy. Wstrząs nie spowodował szkód w podziemnych wyrobiskach, były natomiast zgłoszenia o skutkach na powierzchni.

Siłę wstrząsu oceniono na ok. 3,1 stopnia w skali Richtera.

"W strefie zagrożenia pracowało 14 górników; wszyscy zostali bezpiecznie wycofani, nikt nie został poszkodowany. Nie doszło też do uszkodzeń w podziemnych wyrobiskach, kopalnia odebrała natomiast siedem zgłoszeń od mieszkańców, którzy odczuli wstrząs na powierzchni" - poinformował PAP rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, Tomasz Głogowski.

Jak wynika z sygnałów od mieszkańców, wstrząs był odczuwalny nie tylko w samych Rydułtowach i pobliskim Rybniku, ale także np. w Wodzisławiu Śląskim, Radlinie oraz wielu mniejszych miejscowościach ziemi raciborskiej.
Ze względów bezpieczeństwa, krótko po wstrząsie na pewien czas wstrzymano wydobycie ze ściany wydobywczej 1150 m pod ziemią; obecnie kopalnia pracuje już normalnie.

Kopalnia Rydułtowy należy do najbardziej narażonych na wstrząsy w polskim górnictwie węglowym. W przeszłości dochodziło tam już do śmiertelnych wypadków spowodowanych wstrząsami górotworu. W styczniu tego roku, po silnym wstrząsie, jeden górnik zginął, a ośmiu zostało poszkodowanych. Strefa tąpnięcia objęła wówczas ok. 100 m chodnika i fragment ściany wydobywczej 1150 m pod ziemią. Ścianę w tym rejonie po wstrząsie wyłączono z ruchu. Siłę tamtego wstrząsu specjaliści ocenili na około 3,25 stopnia w skali Richtera.

Wstrząsy to naturalne zjawisko na terenie eksploatacji górniczej. Najczęstszą ich przyczyną jest następujące wskutek wydobywania węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Takie wstrząsy można porównać do małych, lokalnych trzęsień ziemi. Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi, wywołanych kumulowaniem się wpływów eksploatacji górniczej i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE