ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja podpisała umowę na budowę czterech nowych reaktorów w Chinach
14.03.2019r. 15:06

Chiny i Rosja podpisały kontrakt na budowę dwóch kolejnych reaktorów konstrukcji rosyjskiej WWER-1200 w elektrowni jądrowej Tianwan w chińskiej prowincji Jiangsu. Ponadto podpisano umowę na projekt techniczny dla drugiej pary takich reaktorów w Xudabao w prowincji Liaoning.

Kontrakty zostały podpisane w Pekinie 7 marca przez AtomStroyExport, podmiot zależny rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom oraz chiński koncern jądrowy China National Nuclear Corporation (CNNC).

Wspomniane kontrakty zostały przygotowane zgodnie ze strategicznym pakietem umów podpisanych podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Chinach w czerwcu ubiegłego roku. Pakiet ten określa zakres współpracy pomiędzy Rosją i Chinami w przemyśle jądrowym w nadchodzących dekadach - brzmi komunikat Rosatomu.

Umowy obejmują budowę dwóch reaktorów generacji III+ typu WWER-1200 (AES 2006) jako bloków 7 i 8 elektrowni Tianwan, a także dwóch podobnych jednostek w nowej lokalizacji w Xudabao.

Bloki nr 1 i 2 elektrowni jądrowej Tianwan I zbudowano w ramach umowy o współpracy pomiędzy Chinami i Rosją z roku 1992 r. Wyposażono je w reaktory WWER-1000/V-428M (AES-91) zaprojektowane przez biuro konstrukcyjne Gidropress i dostarczone przez rosyjski koncern Rosatom. Pierwszy beton pod płyty reaktorów wylano w październiku 1999 r. i wrześniu 2000 r., a jednostki rozpoczęły pracę komercyjną odpowiednio w maju i sierpniu 2007 roku.

Bloki nr 3 i 4 elektrowni jądrowej Tianwan II są podobne do bloków zbudowanych w pierwszym etapie. Pierwszy beton pod reaktor bloku nr 3 został wylany w grudniu 2012 r., a budowę bloku nr 4 rozpoczęto we wrześniu 2013 r. Reaktor Tianwan-3 rozpoczął pracę komercyjną w lutym 2018 r., natomiast Tianwan-4 w grudniu tego samego roku.

Trzeci etap budowy elektrowni jądrowej Tianwan - bloki 5 i 6 - pierwotnie planowano rozpocząć na początku roku 2011. Jednak po awarii w elektrowni Fukushima Daiichi w marcu 2011, rząd chiński wstrzymał nowe projekty elektrowni jądrowych, w tym Tianwan-5 i 6.

Najnowszy Plan 5-letni uwzględnił budowę III etapu elektrowni jądrowej Tianwan i 16 grudnia 2015 r. Rada Państwa wydała zgodę na budowę bloków nr 5 i 6, które zostaną wyposażone w reaktory chińskiej konstrukcji ACPR-1000 o mocy1080 MWe. Pierwszy beton pod reaktor nr 5 wylano 27 grudnia 2015 r., a pod reaktor nr 6 - 7 września 2016 roku. CNNC planuje rozpocząć prace komercyjną tych jednostek do końca 2021 roku.

Początkowo projekt Xudabao miał obejmować sześć reaktorów CAP-1000 zaprojektowanych w Chinach, z jednostkami 1 i 2 zbudowanymi w pierwszej fazie. Przygotowanie terenu rozpoczęto w listopadzie 2010 r. Krajowa Komisja ds. Rozwoju i Reform zatwierdziła ten projekt w styczniu 2011 r. Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (National Nuclear Safety Administration - NNSA) zatwierdziła wybór lokalizacji dla bloków Xudabao-1 i 2 w kwietniu 2014 r, a ich budowa ma rozpocząć się w roku 2019.
Rosatom stwierdził, że ma nadzieję na uruchomienie bloków Xudabao-3 i 4 w latach 2027-2028.

Chiny mają ambitne plany nuklearne z oficjalnym celem 58 GWe zainstalowanej mocy w energetyce jądrowej do 2020 r., co stanowi wzrost o 35% w stosunku do sumarycznej mocy 43 GWe, jaka generowana jest przez 46 reaktorów czynnych obecnie.

Według firmy doradczej Nicobar z siedzibą w Szanghaju, celem Chin jest posiadanie 110 jądrowych reaktorów energetycznych w eksploatacji komercyjnej do 2030 r., ale cel ten prawdopodobnie zostanie zweryfikowany w następnym planie pięcioletnim, którego pierwszy projekt pojawi się w bieżącym roku.

Według informacji Nicobaru, koncern CNNC poinformował rząd, że Chiny przed rokiem 2030 powinny budować osiem nowych reaktorów jądrowych rocznie, aby uczynić ten sektor rentownym i zrównoważonym.

Nicobar stwierdza, że chiński rynek nuklearny wszedł na ścieżkę stałego rozwoju, a rząd musi przyspieszyć zatwierdzanie planów nowych projektów jądrowych, aby umożliwić budowę reaktorów PWR rodzimej konstrukcji Hualong One (HPR1000).

W Chinach budowane są obecnie cztery reaktory typu HPR1000 - dwa budowane przez koncern CNNC w elektrowni jądrowej Fuqing oraz dwa w elektrowni jądrowej Fangchenggang, przez CGN. Reaktory te mają rozpocząć pracę komercyjną w latach 2019-2020.

Dwa reaktory HPR1000 od roku 2015 znajdują się również w budowie w pakistańskiej elektrowni jądrowej Karachi (Kanupp). Obiekty tego typu planowane są do budowy w Wlk, Brytanii i Argentynie.

W ubiegłym miesiącu CGN otrzymał zgodę na budowę dwóch reaktorów Hualong One w Huizhou Taipingling w prowincji Guangdong w południowych Chinach.
World Nuclear News, NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Damian 16.03.2019r. 09:25
Świetny artykuł! Mnóstwo danych, dat, a przede wszystkim przejrzysta konstrukcja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE