ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Opozycja w Wenezueli chce otwarcia przemysłu naftowego na inwestycje prywatne
14.03.2019r. 15:19

Lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaido przygotowuje odwrócenie nacjonalizacji przemysłu energetycznego zapoczątkowanej przez Hugo Chaveza, zezwalając prywatnym firmom na większą rolę na swoich polach naftowych i kurczącemu się państwowemu PDVSA - czytamy w BiznesAlert.pl.

Według Guaido propozycja ta ma kluczowe znaczenie dla odwrócenia upadku przemysłu naftowego w kraju. Ropa odpowiada za 90 procent przychodów eksportowych Wenezueli, a takie posunięcie mogłoby zapewnić Guaido poparcie wśród zagranicznych firm energetycznych, aby pomóc w finansowaniu odbudowy państwa, po tym jak produkcja ropy spadła do najniższych poziomów od siedmiu lat.

.- Musimy otworzyć przemysł naftowy na inwestycje prywatne - powiedział Ricardo Hausmann, delegat Guaido do Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju. Przemawiając na konferencji energetycznej w Houston, Hausmann powiedział, że rola PDVSA musi być ograniczona z powodu jej słabości operacyjnej i finansowej.

Propozycja mogłaby poprzeć narrację Maduro, że Guaido jest marionetką dla interesów zagranicznych, ale jest mało prawdopodobne, aby zaszkodziła szerokiemu poparciu dla lidera opozycji, ponieważ wielu Wenezuelczyków jest zmęczonych latami biedy i hiperinflacji. Jednak wpływ planu pozostanie symboliczny, dopóki Maduro pozostanie u władzy. Pomimo odrzucenia przez 50 rządów, które uznają Guaido za legalnego przywódcę kraju, Maduro nadal kontroluje armię Wenezueli i krajowe pola naftowe.

Zgodnie z propozycją, która ma zostać opublikowana i poddana dyskusji w Zgromadzeniu Narodowym Wenezueli w najbliższych dniach, prywatne firmy mogłyby zdecydować się na prowadzenie codziennych operacji wenezuelskich pól naftowych, co stanowi ostry odejście od ery Chaveza, w którym zagraniczne firmy mogłyby tylko posiadać udziały mniejszościowe i nie uzyskano kontroli operacyjnej.

PDVSA byłby dalej głównym graczem na rynku, ale część jego aktywów zostałaby przekazana i sprzedana na aukcji przez niezależnego regulatora, w sposób podobny do reform energetycznych w Meksyku, które zakończyły 75-letni monopol. "Wenezuelski przemysł naftowy upadł po latach arbitralnej polityki, która przekształciła PDVSA i jej spółki zależne w narzędzia polityczne służące socjalistycznemu modelowi", zgodnie z preambułą prawa.

Zespół Guaido proponuje różne kontrakty na poszukiwania i produkcję, aby umożliwić prywatnym firmom po raz pierwszy od dziesięcioleci eksploatację pól naftowych indywidualnie i we współpracy z PDVSA. Prywatne firmy mogłyby również ubiegać się o obsługę rafinerii ropy naftowej i stacji sprzedaży detalicznej w ramach projektu wniosku.
Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton, który wezwał Maduro do rezygnacji, wezwał też do otwarcia przemysłu energetycznego na zagranicznych operatorów. - Dla Stanów Zjednoczonych miałoby duże znaczenie, gdyby amerykańskie koncerny naftowe mogły inwestować w produkcję ropy naftowej w Wenezueli - powiedział Fox News pod koniec stycznia.

Nowe kontrakty byłyby przyznawane przez nowego regulatora, zwanego Krajową Agencją Węglowodorów, który pozwoliłby PDVSA wybrać preferowane pola naftowe. - Wszystkie złoża węglowodorów mogą być częścią aukcji, o której zadecyduje Wenezuelska Agencja ds. Węglowodorów", mówi projekt.

Gdy prawo zostanie zatwierdzone, zgodnie z projektem pojawią się dodatkowe przepisy regulujące określone aspekty działalności związanej z ropą naftową. Obecne prawo energetyczne Wenezueli, której gospodarka w dużej mierze jest zależna od dochodów z ropy, zostało zatwierdzone przez Chaveza w 2001 roku na mocy władzy ustawodawczej przyznanej mu przez kongres, a później zostało zmienione w celu zwiększenia opodatkowania i kontroli rządu nad sektorem.

Ponad dziesięć lat temu Chavez użył prawa, aby zmusić zagranicznych partnerów do podjęcia wspólnych przedsięwzięć kontrolowanych przez PDVSA, po długotrwałym strajku sektora naftowego przeciwko jego rządowi.

Chavez rozpoczął falę nacjonalizacji, która spowodowała, że ConocoPhillips i Exxon Mobil Corp opuścili kraj, a następnie wygrali miliardy dolarów w międzynarodowych roszczeniach arbitrażowych.

Nowe proponowane prawo nałożyłoby elastyczną stawkę opłat licencyjnych w wysokości co najmniej 16,67 procent i maksymalnie 30 procent, w zależności od cen ropy naftowej. Obecnie spółki, w tym Chevron Corp, otrzymują rekompensatę w postaci dywidend wypłacanych przez PDVSA - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE