ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejne problemy wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA
15.03.2019r. 06:45

Problemom wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA nie ma końca. Po tym jak w wyniku blackoutu produkcja ropy spadła o połowę, kolejne sankcje nałożone przez USA sprawiły, że firma straciła dostawców rozpuszczalników, a w jednej z instalacji wybuchły zbiorniki z ropą.

W środę hinduski koncern Reliance, posiadający największy kompleks rafineryjny na świecie postanowił zatrzymać dostawy rozpuszczalników dla wenezuelskiej PDVSA, dopóki Stany Zjednoczone nie zdejmą z niej sankcji. Należący do hinduskiego miliardera Mukesha Ambaniego Reliance ma bardzo wiele powiązań z amerykańskim systemem finansowym, dlatego nie chce narażać się amerykańskiej administracji.

Tego samego dnia eksplodowały dwa zbiorniki z rozpuszczalnikiem w kompleksie Petro San Felix, na wschodzie kraju, niszcząc sporą część jego infrastruktury. Bez rozpuszczalników PDVSA nie jest w stanie rozcieńczać ciężkiej wenezuelskiej ropy, a co za tym idzie móc jej eksportować.

Jakby tego było mało niemiecki operator tankowców PDVSA, Bernard Schulte Schip (BSM) poinformował, że w związku z nałożonymi przez Stany Zjednoczone sankcjami zamierza do końca miesiąca albo w kwietniu zwrócić Wenezuelczykom 15 jednostek, którymi pływają jego załogi i nie będzie nimi już operować. BSM już wcześniej rozważało taką decyzję, ze względu na brak płatności za usługi ze strony wenezuelskiego koncernu naftowego.
Tymczasem wenezuelski prezydent elekt, Juan Guaidó zapowiedział, że po przejęciu kontroli nad PDVSA, zamierza otworzyć przemysł naftowy na inwestycje zagraniczne. Na razie ze względu na kontrolę, jaką reżim Nicolasa Maduro ma nad produkcją ropy, deklaracja Guidó jest czysto symboliczna. Podobnie jest w przypadku wydanego przez Zgromadzenie Narodowe, czyli opozycyjny parlament dekretu zakazującego eksportu ropy na Kubę.

Wenezuela choć już znacznie mniej, nadal wysyła ją komunistycznemu reżimowi po bardzo preferencyjnych cenach. Dostarczana przez PDVSA ilość pokrywa aż 80 proc. zapotrzebowania wyspy na surowiec. Zatrzymanie dostaw lub wymuszenie na Hawanie, by ta płaciła za ropę ceny rynkowe, wywołałoby poważne problemy dla i tak bardzo słabej kubańskiej gospodarki.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Engineer 15.03.2019r. 07:58
"(...) prezydent elekt, Juan Guaido"?! Prezydent elekt wybierany jest w wyborach, co oznacza, ze jest nim... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE