ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejny stan USA chce mieć 100 proc. czystej energii
15.03.2019r. 08:33

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, władze stanu Nowy Meksyk przyjęły w tym tygodniu prawo, zgodnie z którym stanowy miks energetyczny docelowo ma bazować wyłącznie na energii produkowanej z bezemisyjnych źródeł.

Nowa energetyczna strategia Nowego Meksyku zakłada całkowite przejście do roku 2045 na konsumpcję energii ze źródeł niewytwarzających emisji CO2.

Taką decyzję podjął stanowy senat stosunkiem głosów 32 do 9, a także izba reprezentantów, w której "za" głosowało 43 członków, a przeciw było 22.

Nowe prawo zakłada ponadto osiągnięcie 50-procentowego udziału energii odnawialnej w stanowym miksie energetycznym do roku 2030, a następnie 80 proc. do roku 2040.

Plan Nowego Meksyku nie przesądza jednak, że pięć lat później, kiedy stanowa energetyka ma być całkowicie bezemisyjna, całość energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, co zostawia miejsce dla innych bezemisyjnych technologii wytwarzania energii - np. z elektrowni jądrowej w Palo Verde w Arizonie, z której energia trafia obecnie m.in. do Nowego Meksyku.

Nowe prawo ma zawierać przy tym rozwiązania mające zabezpieczyć kondycję stanowych "utilities", gwarantując im sekurytyzację obligacji, a także lokalne społeczności, w związku z zamykaniem emisyjnych elektrowni.
Prawo zatwierdzone przez stanowy parlament musi jeszcze zaakceptować stanowa gubernator Michelle Lujan Grisham, która jednak już wcześniej deklarowała się jako zwolenniczka zwiększenia udziału energii odnawialnej w energetyce Nowego Meksyku.

Jeśli gubernator Nowego Meksyku zatwierdzi nowe prawo, wówczas południowy amerykański stan dołączy do Hawajów, Kalifornii i stanu Waszyngton, które również zobowiązały się do całkowitego wyeliminowania emisji CO2 ze swojej energetyki.

Pierwszy z wymienionych stanów ma przejść wyłącznie na energię odnawialną do roku 2045, a ogromna gospodarka Kalifornii ma stać się do tego czasu bezemisyjna - mogąc bazować nie tylko na OZE, ale również na innych, czystych źródłach energii.

Decyzja Nowego Meksyku wpisuje się ponadto w podobne działania podejmowane przez inne amerykańskie stany, a także w dyskutowaną na poziomie federalnym propozycję tzw. Green New Deal, zakładającą docelowo przejście Stanów Zjednoczonych wyłącznie na energię z OZE i forsowaną przez czołową reprezentantkę Demokratów Alexandrię Ocasio-Cortez.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: oze 15.03.2019r. 09:51
To dla tych twardogłowych którzy uważają ,ze bez węgla a zwłaszcza brunatnego to zabraknie energii elektryczne. Można... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE