ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyniki JSW za IV kw. oceniane negatywnie; kurs spada o ponad 4,5 proc.
15.03.2019r. 10:14 15.03.2019r. 09:10

Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła wyniki za czwarty kwartał 2018 roku. Analitycy oceniają je negatywnie i wskazują, że wzrost kosztów wydobycia może utrzymać się w pierwszej połowie 2019 roku. Kurs JSW spada o godz. 10.00 o 4,5 proc. do 55,86 zł.

"Wyniki są mocno negatywne w mojej opinii. Rosnące koszty wydobycia znacznie szkodzą wynikom. Ceny usług zewnętrznych - wiercenia, sprzętu itp. bardzo mocno wzrosły w czwartym kwartale. Głównym problemem jest to, że koszty prawdopodobnie wzrosną, będą rosły dalej w pierwszej połowie roku. W pierwszym półroczu 2019 zobaczymy znaczący spadek wyników" - ocenił Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

"JSW ma również niekorzystną strukturę wydobycia węgla: nie produkuje wystarczającej ilości węgla koksującego, ale mają dużo węgla energetycznego, co zbiegło się z niekorzystnym układem cen, osłabiając w zeszłym roku zyski" -dodał.

"Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest wysoki poziom kosztów operacyjnych, głównie wynagrodzenia i koszty usług zewnętrznych. To stanowi duże zaskoczenie, ponieważ można było się spodziewać, że czwarty kwartał będzie dość podobny do trzeciego kwartału, po dużych zmianach w pierwszej połowie roku w związku z przywróceniem benefitów dla górników. Pytanie brzmi, czy firma zaksięgowała w IV kw. 2018 roku jakiekolwiek koszty zaliczkowe, jak to miało miejsce w IV kwartale 2017 r. w związku z planowaną wypłatą nagród? Nie mamy na to żadnego potwierdzenia. Wyniki wyglądają bardzo słabo ze względu na koszty" - zwraca natomiast uwagę analityk DM BOŚ Łukasz Prokopiuk.

W jego ocenie wolumeny i mix produktowy wyglądają słabo, ale jak zaznacza. JSW już publikowało te dane.

"Zmniejszenie produkcji węgla związane jest z zamknięciem ściany w maju w Zofiówce. Wymiana ścian zajmie trochę czasu, I kwartał będzie prawdopodobnie słaby pod względem produkcji i mixu produktowego. Druga połowa 2019 r. powinna być całkiem dobra. Inwestorzy nie powinni patrzeć na poziomy produkcji jako stabilne powtarzające się liczby" - uważa Prokopiuk.

Analityk DM BOŚ podkreśla jednocześnie, że jeśli chodzi o koszty, kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie, czy poziom kosztów w drugim półroczu jest powtarzalny czy nadzwyczajny.
"Reakcja rynku na wyniki finansowe powinna być negatywna, ale firma obiecała poprawę uzysku węgla kamiennego i mixu produktów, więc być może zarząd natchnie optymizmem podczas porannej telekonferencji" - podsumowuje Łukasz Prokopiuk.

Zysk netto JSW przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w czwartym kwartale 2018 roku 312,1 mln zł wobec 748 mln zł rok wcześniej Konsensus PAP Biznes zakładał 335,6 mln zł zysku.

Oczekiwania analityków co do wyniku netto wahały się w przedziale od 296 mln zł do 390 mln zł zysku. Mediana prognoz wynosiła 335,8 mln zł.

Zysk operacyjny grupy w czwartym kwartale wyniósł 399,1 mln zł wobec 909,8 mln zł rok wcześniej. Konsensus zakładał zysk EBIT na poziomie 426,2 mln zł.

Zysk EBITDA wyniósł 612,1 mln zł wobec 1,12 mld zł rok wcześniej i wobec oczekiwań analityków na poziomie 614,3 mln zł.

Przychody grupy JSW wzrosły do 2,52 mld zł z 2,19 mld zł. Rynek oczekiwał 2,43 mld zł przychodów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE