ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW chce do kwietnia mieć umowę z bankami, nie planuje już emisji akcji
15.03.2019r. 11:17

JSW do końca kwietnia chce podpisać porozumienie z konsorcjum banków i EBI na finansowanie inwestycji proekologicznych - poinformował prezes JSW Daniel Ozon. JSW nie planuje już emisji akcji, o której niedawno mówiła.

W kwietniu - jak zapowiedział prezes Ozon - JSW podpisze umowy kredytowe dotyczące długoterminowego finansowania z konsorcjum bankowym, a także z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który będzie finansował inwestycje proekologiczne. Prezes poinformował, że JSW nie planuje nowej emisji akcji. Oceniono, że przy obecnych poziomach kursów byłaby ona nieopłacalna.

"Udało nam się pozyskać finansowanie dłużne. Na koniec roku spłaciliśmy całość naszego zaangażowania kredytowego - aktualnie jesteśmy spółką bez długu. Nowe finansowanie, które będzie podpisane w kwietniu, przewiduje kilka transz - obrotowe, inwestycyjne oraz jedną 100-milionową transzę na zakup PBSz. Mając zagwarantowane to finansowanie, finansowanie z EBI oraz pożyczki z funduszy ochrony środowiska (...) aktualnie nasze potrzeby finansowe są zabezpieczone" - wyjaśnił Ozon.
Jak wcześniej informowano, konsorcjum banków ma udostępnić JSW ok. 750 mln zł w ciągu siedmiu lat. Ponadto, JSW pozyskuje ok. 250 mln zł (na osiem lat) z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje proekologiczne i prace badawcze. Spółka otrzymała również 200 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację baterii w koksowni Przyjaźń oraz 130 mln zł na inwestycję w elektrociepłownię Radlin. W maju zostaną rozstrzygnięte przetargi na realizację tych przedsięwzięć; o kontrakt w Radlinie ubiega się dwóch oferentów, a w koksowni Przyjaźń czterech.

Prezes Ozon przypomniał, że w ciągu najbliższych 3-4 lat JSW chce osiągnąć samowystarczalność energetyczną, m.in. poprzez uruchamianie - obok nowej elektrociepłowni w Radlinie o mocy 30 megawatów elektrycznych i 37 megawatów cieplnych - nowych silników zasilanych metanem - powstaną one w tym roku i kolejnych latach m.in. w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice. Inwestycje energetyczne mają przynieść znaczące oszczędności - w ub. roku firma wydała na zakup energii od dostawców zewnętrznych ok. 300 mln zł, w tym roku zakłada wzrost tej kwoty o ok. 100 mln zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE